O nas
Kontakt

Prezes EBI wspiera energię jądrową i przedstawia nową wizję

Laura Kowalczyk

Then Spanish Economy Minister Nadia Calviño speaks with the media at a meeting of eurozone finance ministers at the European Council in Brussels. May 15, 2023.

Nadia Calviño, nowo wybrana prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, wykazuje apetyt na bardziej ryzykowną strategię.

Finansowe ramię Unii Europejskiej, EBI, może pod swoim nowym kierownictwem zechcieć postawić na mniej bezpieczne inwestycje.

W wywiadzie dla Financial Times hiszpańska prezydent i była minister gospodarki Nadia Calviño Santamaría powiedziała, że ​​ma nadzieję zwiększyć inwestycje w projekty obronne i nuklearne.

Posunięcie to stanowi odejście od niechęci do ryzyka przyjętej przez jej niemieckiego poprzednika Wernera Hoyera, którego zastąpiła w zeszłym miesiącu.

Aby osiągnąć swoje cele klimatyczne, EBI nie wspiera już tradycyjnych projektów dotyczących paliw kopalnych, ale inwestowanie w energię jądrową stanowi niezwykły zwrot w stosunku do zwykłego stanowiska EBI.

Podczas gdy druga co do wielkości gospodarka UE, Francja, jest zdecydowanym zwolennikiem energii atomowej, pierwsza i trzecia co do wielkości gospodarka bloku, Niemcy i Włochy, odwróciły się od energii jądrowej od czasu katastrofy w Czarnobylu w 1986 r.

Niemniej jednak Calviño podkreślił, że aby pozostać w czołówce technologii nuklearnej wykorzystywanej przez inne kraje, EBI musi „być aktywny”.

Jego pronuklearne stanowisko jest sprzeczne ze stanowiskiem rządu hiszpańskiego, w którym pracował Calviño.

W grudniu Hiszpania ogłosiła plany zamknięcia swoich elektrowni jądrowych do 2035 roku.

Wydatki na obronność i bezpieczeństwo

Biorąc pod uwagę obecną niestabilność polityczną, Calviño podkreśliła również, że chce „zintensyfikować inwestycje w bezpieczeństwo i obronę”.

W ubiegłym roku, przed jego nominacją w styczniu, EBI zgodził się już na zwiększenie finansowania inwestycji w obronność z 6 do 8 miliardów euro do 2027 roku.

Polityka EBI zabrania mu inwestowania w broń, amunicję i infrastrukturę wojskową, ale bank ma nadzieję zainwestować więcej pieniędzy w nowe technologie, takie jak drony.

Finansowanie jest w tym przypadku dozwolone, ponieważ drony są uważane za „przedmioty podwójnego zastosowania”, co oznacza, że ​​można je wykorzystywać zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych.

Program Calviño wzywa również do zwiększonych inwestycji w infrastrukturę wspierającą kontrolę granic i cyberbezpieczeństwo.

Aby odblokować tę dodatkową płynność, być może EBI będzie musiał zmienić 250% górny limit kredytów, choć niektórzy obawiają się, że takie posunięcie może zaszkodzić ratingowi kredytowemu banku.