Autor: Aoife Barry
Jeśli jesteś kobietą pracującą w kraju UE, przygnębiający jest fakt, że zarabiasz średnio o 12,7% mniej niż Twój męski odpowiednik. To zróżnicowanie wynagrodzeń ze względu na płeć stanowi problem od dawna, ale aktywnie się nim zajmujemy na szczeblu UE, nawet jeśli postęp wydaje się powolny.
Teraz nowy raport daje wgląd w to, jak luka objawia się w branży technologicznej. Z raportu platformy wynagrodzeń Ravio wynika, że w sektorze technologii różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn na wyższych stanowiskach są znikome lub nie występują w ogóle, co wskazuje, że im wyżej kobiety wspinają się po szczeblach kariery, tym równe są szanse na wynagrodzenie.
Na podstawie danych pochodzących z ponad 900 firm w Europie Ravio stwierdził, że różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych wynosi zero, jeśli chodzi o medianę wynagrodzenia podstawowego.
Jednak z raportu wynika, że tylko 19 procent kadry kierowniczej w europejskich start-upach to kobiety, podczas gdy 35 procent zajmuje stanowiska kierownicze.
Chociaż więc kobiety wspinają się na szczyt i znajdują równość wynagrodzeń, dotarcie tam jest naprawdę trudne.
Rozwiązanie luki
Na różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wpływa wiele czynników, w tym fakt, że obowiązki opiekuńcze mogą prowadzić do konieczności przerywania kariery zawodowej przez kobiety lub podejmowania pracy w niepełnym wymiarze godzin. Kobiety wykonują także więcej nieodpłatnej pracy niż mężczyźni i są nadreprezentowane w niżej opłacanych sektorach.
Kobiety są niedostatecznie reprezentowane na stanowiskach kierowniczych nie tylko w branży technologicznej – w 2020 r. stanowiły one jedną trzecią (34 procent) menedżerów w UE, choć według EU Monitor reprezentują prawie połowę pracowników.
Aby zmienić te liczby, należy zbadać i zająć się czynnikami, które do nich prowadzą.
Częścią tego jest zajęcie się pierwotnymi przyczynami, takimi jak świadome i nieświadome uprzedzenia w procesie rekrutacji, sposób promowania technologii i STEM wśród studentek, podział obowiązków opiekuńczych i aktywne eliminowanie braku równowagi płci w poszczególnych miejscach pracy.
Na poziomie całej UE trwają prace nad zapewnieniem większej parytetu płatności.
Na przykład unijna dyrektywa w sprawie przejrzystości wynagrodzeń nakłada na przedsiębiorstwa w UE obowiązek dzielenia się informacjami na temat tego, ile płacą kobietom i mężczyznom za pracę o tej samej wartości. Muszą podjąć działania, jeśli różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn przekracza 5 procent, mając nadzieję, że połączenie samoanalizy i upublicznienia ich działań wymusi zmiany.
Inne proaktywne kroki obejmują zasady zatwierdzone przez posłów do Parlamentu Europejskiego pod koniec 2022 r., których celem jest wprowadzenie przejrzystych procedur rekrutacji, tak aby co najmniej 40 procent stanowisk dyrektorów niewykonawczych lub 33 procent wszystkich stanowisk dyrektorów zajmowały osoby płci niedostatecznie reprezentowanej koniec czerwca 2026 r.
Jest wiele pracy, aby zwiększyć różnorodność płci w europejskich start-upach.
Badania przeprowadzone przez Boston Consulting Group i SISTA wykazały, że choć udział kobiet w start-upach stopniowo rośnie, w całej Europie równość płci pozostaje w tyle.
Aby rozwiązać ten problem, powstają inicjatywy takie jak program Rocket Up Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), który wspiera start-upy prowadzone przez kobiety.
Zwiększanie możliwości
Chociaż kobiety niewątpliwie są świadome ukrytych i nieświadomych czynników prowadzących do nierówności płci, potrafią także bronić się, jeśli chodzi o ścieżkę kariery i wynagrodzenie.
Trudnym obszarem mogą być negocjacje dotyczące wynagrodzeń – niektóre dane pokazują, że kobiety, prosząc o podwyżkę, spotykają się z sprzeciwem ze względu na płeć. Choć panowało przekonanie, że kobiety rzadziej proszą o podwyżkę, niedawne badania przeprowadzone z udziałem studentów MBA wykazały, że w ostatnich latach większa liczba kobiet negocjujących prawdopodobnie wywołała efekt „pochylenia się” – chociaż nie było gwarancji, że tak się stanie odnieść sukces.
Kobiety zachęca się także do samodzielnego występowania w biznesie, co stanowi sposób na wzmocnienie pozycji lidera i przeciwstawienie się stereotypom dotyczącym płci.
Mamy nadzieję, że w nadchodzących latach kobiety będą mogły oczekiwać równej płacy nie tylko na stanowiskach kierowniczych.
Chcesz przejść na wyższe stanowisko? Wszystkie te firmy rekrutują pracowników z tablicy ogłoszeń TylkoGliwice.
Starszy menedżer finansowy SCM EU, Adidas, Herzogenaurach
Adidas poszukuje osoby z pięcioletnim lub dłuższym doświadczeniem zawodowym (w pokrewnej dziedzinie) do zarządzania i kontroli finansowej wszystkich kosztów logistycznych związanych z funkcją zarządzania łańcuchem dostaw w Europie (w tym wszystkimi magazynami). Idealny pracownik miałby bardzo dobre umiejętności analityczne umożliwiające syntezę złożonych danych i opracowywanie innowacyjnych rozwiązań. Pełne informacje na temat tej roli można znaleźć tutaj.
Dyrektor ds. wspomagania sprzedaży w UE, SumUp, Berlin
Chcesz rozwijać się w europejskiej branży fintech? SumUp poszukuje dyrektora ds. obsługi sprzedaży w UE do pracy w swoim biurze w Berlinie. Ta rola obejmuje odpowiedzialność za wdrożenie spójnego i konsekwentnego przewodnika dotyczącego szkoleń i ciągłego coachingu dla zespołów przedsprzedażowych i sprzedażowych w ramach zespołów MŚP w UE. Nadajesz się na to stanowisko, jeśli masz co najmniej pięć lat doświadczenia w SDR/BDR i AE/Sales (sprzedaż bezpośrednia i przywództwo)–– wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj.
Ekspert ds. rozwoju (f/m/d) Wiodący projekt automatyzacji Private Cloud, SAP, Walldorf
Masz osiem lat doświadczenia jako starszy programista ABAP i chcesz roli łączącej pracę zespołową i odpowiedzialność za określone zadania programistyczne? SAP poszukuje Eksperta ds. Rozwoju w zespole IT F&D, który jest częścią wewnętrznego programu ATLAS firmy SAP. Rola ta będzie polegać na opracowywaniu rozwiązań dla wewnętrznych interesariuszy, aby zapewnić płynny, przejrzysty i zautomatyzowany sposób udostępniania krajobrazów infrastruktury klientom firmy SAP w chmurze prywatnej. Więcej o roli dowiesz się tutaj.
Chcesz zmienić rolę w Nowym Roku? Zobacz, kto zatrudnia na tablicy ogłoszeń TylkoGliwice