O nas
Kontakt

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: decyzja EBC w sprawie stóp procentowych zajmuje centralne miejsce

Laura Kowalczyk

Crows fly in front of the European Central Bank in Frankfurt, Germany, on Feb. 26, 2024.

TylkoGliwice Business oferuje podsumowanie tego, co warto obejrzeć na rynkach w tym tygodniu.

Pomimo zróżnicowanego tygodniowego zamknięcia, wszystkie główne światowe rynki akcji zakończyły luty na plusie, czemu sprzyjał wzrost technologiczny i rosnące oczekiwania na obniżki stóp procentowych ze strony banków centralnych.

Odzwierciedlając zwyżkową dynamikę na Wall Street, rynki europejskie wykazały znaczną siłę, a indeks Euro Stoxx 50 osiągnął najwyższy poziom w historii.

Po tak rekordowych wynikach marzec zapowiada się krytycznym miesiącem dla nastrojów na światowym rynku, ponieważ inwestorzy z niecierpliwością czekają na wszelkie wskazówki dotyczące rozwoju stóp procentowych ze strony banków centralnych.

W tym tygodniu uczestnicy rynku będą uważnie śledzić decyzję Europejskiego Banku Centralnego (EBC) w sprawie stóp procentowych oraz wypowiedzi prezesa Rezerwy Federalnej USA (Fed) Jerome’a Powella.

Ponadto oczekuje się, że Bank of Canada (BOC) zorganizuje spotkanie polityczne. W Azji szczególną uwagę poświęci się Chińskiemu Narodowemu Kongresowi Ludowemu (NPC), ponieważ jego coroczne posiedzenie ma zająć się kluczowymi kwestiami, takimi jak słabe żądania wewnętrzne i kryzys na rynku nieruchomości.

Oczekuje się, że kluczowe dane ekonomiczne z głównych gospodarek, w tym dane o zatrudnieniu w sektorach pozarolniczych w USA, indeks cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w Chinach i produkt krajowy brutto (PKB) Australii, również znajdą się na radarze inwestorów.

Europa

Pozostają wątpliwości, czy obecna tendencja wzrostowa na rynku będzie kontynuowana, jeśli EBC nie ogłosi akomodacyjnego nastawienia. W zeszłym tygodniu prezes EBC Christine Lagarde zasugerowała, że ​​dezinflacja będzie się utrzymywać, podkreśliła jednak potrzebę uzyskania większej liczby dowodów, zanim podwyżki cen powrócą do docelowego poziomu 2%.

Oczekuje się, że bank pozostawi główną stopę refinansowania na niezmienionym poziomie 4,5% i może przyjąć mniej jastrzębi ton w zakresie kierunku polityki. Najnowsze dane wskazują na spadającą inflację w głównych gospodarkach, takich jak Niemcy, Hiszpania i Francja. Wstępna inflacja w strefie euro za luty spadła do 2,6% z 3,8% w poprzednim miesiącu.

Strefa euro opublikuje także skorygowany PKB za czwarty kwartał i końcowy wskaźnik CPI w usługach za luty. Wzrost PKB w pierwszym czytaniu wskazywał na stagnację gospodarczą, przy czym gospodarka regionalna pozostała stabilna w porównaniu z poprzednim kwartałem, o włos unikając technicznej recesji, po ujemnym wzroście w trzecim kwartale.

Jednocześnie lutowa analiza CPI była pozytywnym sygnałem, ponieważ dane powróciły do ​​dynamiki po raz pierwszy od czerwca 2023. Jednakże jakikolwiek powrót do spadków może ponownie zaważyć na nastrojach.

MY

Wall Street jest uważana za wiodący wskaźnik światowych rynków akcji, a utrzymujący się wzrost napędzany technologią spowodował, że trzy średnie referencyjne wielokrotnie odświeżyły swoje rekordowe poziomy.

W tym tygodniu prezes Fed Powell ma złożyć zeznania przed kluczowymi komisjami Izby Reprezentantów i Senatu, co będzie wydarzeniem kluczowym dla rynku światowego. Oczekuje się, że Powell zajmie się rosnącą inflacją w styczniu i potencjalnymi zagrożeniami w amerykańskich bankach, które mogą wymagać podwyższenia wymogów kapitałowych. Bardziej jastrzębie stanowisko niż oczekiwano może zakłócić ożywienie na rynku.

Lutowe dane o zatrudnieniu poza rolnictwem są jednym z najbardziej wpływowych wskaźników ekonomicznych, które będą miały wpływ na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Jak pokazują styczniowe dane o zatrudnieniu, rynek pracy w USA pozostał napięty.

Lutowe dane o zatrudnieniu poza rolnictwem są jednym z najbardziej wpływowych wskaźników ekonomicznych, które będą miały wpływ na decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Jak pokazują styczniowe dane o zatrudnieniu, rynek pracy w USA pozostał napięty.

Konsensusowe oczekiwania wskazują na skromniejszy wzrost zatrudnienia, wynoszący 188 000 nowych miejsc pracy w lutym, przy oczekiwanej stopie bezrobocia utrzymującej się na niskim poziomie 3,7%. Sytuacja ta zwykle wywiera presję na wzrost inflacji.

Region APAC

Chiny

Godną uwagi tendencją jest to, że w lutym chińskie giełdy odnotowały znaczne odbicie, a referencyjny indeks Hang Seng wzrósł w zeszłym miesiącu o 6%. Wydaje się, że działania pomocowe rządu przynoszą efekty i wzmacniają nastroje na rynku.

Jednak jedynie materialna poprawa sytuacji gospodarczej może utrzymać optymizm inwestorów i jeszcze bardziej pobudzić regionalną giełdę.

W tym tygodniu uwaga rynku skupi się na corocznym spotkaniu NPC Chin, podczas którego rząd ma ogłosić nowe środki wspierające ożywienie gospodarcze. Ponieważ jest to kraj będący największym konsumentem na świecie, jego polityka ma kluczowe znaczenie dla poprawy nastrojów na światowym rynku.

Ponadto oczekuje się, że kraj opublikuje dane dotyczące bilansu handlowego i inflacji za luty. W 2023 r. Chiny odnotowały pierwszy roczny spadek eksportu od siedmiu lat, przy czym roczny import również spadł o 5,5%, co oznacza pierwszy spadek od pandemii w 2020 r.

Deflacja w Chinach kontrastuje z wyzwaniami inflacyjnymi stojącymi przed innymi dużymi gospodarkami.

Słabnący popyt krajowy stanowi istotne wyzwanie dla kraju ze względu na przedłużające się blokady związane z Covid, o czym świadczy czwarty z rzędu miesięczny spadek danych o indeksie cen towarów i usług konsumenckich (CPI) za styczeń, o 0,8% w ciągu roku.

Ceny konsumpcyjne w kraju mogły powrócić do wzrostu w lutym, podczas święta Księżycowego Nowego Roku, co potencjalnie wzmocniło dynamikę odbicia w regionie. Konsensus przewiduje wzrost inflacji w lutym o 0,4%.

Australia

Australijskie giełdy podążały za wzrostami na Wall Street, osiągając w lutym rekordowy poziom. ASX 200 po raz pierwszy w historii zamknął się powyżej 7700. Australijskie giełdy podążały za wzrostami na Wall Street, osiągając w lutym rekordowy poziom.

ASX 200 po raz pierwszy w historii zamknął się powyżej 7700. Najnowsze dane o inflacji nadeszły zimniejsze niż oczekiwano, zwiększając szanse Banku Rezerw Australii (RBA) na przyspieszenie cyklu obniżek stóp procentowych.

W tym tygodniu kraj opublikuje dane o PKB za czwarty kwartał, oceniając trajektorię gospodarczą. Wzrost gospodarczy Australii spowolnił w trzecim kwartale, zwiększając się sekwencyjnie o 0,2%, czyli znacznie słabiej niż oczekiwany wzrost o 0,4%. „Zła wiadomość to dobra wiadomość”, ponieważ spowolnienie wzrostu gospodarczego może skłonić Bank Rezerw do wcześniejszego rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych.

Kanada

Bank of Canada (BOC) odbędzie w tym tygodniu posiedzenie polityczne, na którym przedstawi perspektywy kanadyjskiej gospodarki i wytyczne dotyczące przyszłego kierunku stóp procentowych.

Spontanicznie, wraz z innymi bankami centralnymi, BOC zawiesił podwyżkę stóp procentowych na ostatnie cztery kolejne posiedzenia.

Powszechnie oczekuje się, że utrzyma w tym tygodniu stopę procentową na poziomie 5%, zwłaszcza że inflacja powróciła w styczniu do 2,9% z najwyższego poziomu 8% w 2022 r.

Utrzymywała się jednak presja na wzrost cen mieszkań i czynszów, co mogłoby opóźnić rozpoczęcie obniżki stóp przez BOC.