O nas
Kontakt

Nalot na pięć francuskich banków w ramach dochodzenia w sprawie rzekomego oszustwa podatkowego

Laura Kowalczyk

Nalot na pięć francuskich banków w ramach dochodzenia w sprawie rzekomego oszustwa podatkowego

W pięciu francuskich bankach w Paryżu przeprowadzono kilka przeszukań w związku z podejrzeniem uchylania się od płacenia podatków.

We wtorek władze dokonały nalotu na paryskie biura pięciu banków podejrzanych o uchylanie się od płacenia podatków – poinformowała francuska prokuratura.

Przeszukania te są częścią pięciu wstępnych dochodzeń wszczętych w grudniu 2021 r. w sprawie zarzutów prania pieniędzy i uchylania się od płacenia podatków w związku z wypłatą dywidendy, poinformowała krajowa prokuratura finansowa w komunikacie prasowym.

Prokuratorzy nie sprecyzowali, które banki zostały napadnięte. Francuskie media podały, że poszukiwane banki to HSBC, BNP Paribas, Exane – spółka zależna BNP – Societe Generale i Natixis.

Societe Generale potwierdziło dochodzenie w swoim biurze, ale odmówiło dalszych komentarzy. Wiadomości z prośbą o komentarz od innych banków nie zostały natychmiast zwrócone.

Nalot ma miejsce w okresie globalnych zawirowań finansowych wywołanych w tym miesiącu przez upadek dwóch amerykańskich banków i zorganizowane przez rząd przejęcie borykającego się z problemami szwajcarskiego kredytodawcy Credit Suisse przez rywala UBS.

Francuskie dochodzenie koncentrowało się na transakcjach „cum cum”, w których zagraniczny akcjonariusz spółki notowanej na giełdzie we Francji przenosi swoje akcje do francuskiego banku mniej więcej w czasie wypłaty dywidendy, aby uniknąć płacenia podatku od zysków kapitałowych.

Z oświadczenia francuskich prokuratorów wynika, że ​​w ramach europejskiej współpracy sądowej w poszukiwaniach uczestniczyło sześciu niemieckich prokuratorów z Kolonii. Sugeruje, że udziałowcami zagranicznymi, o których mowa, byli Niemcy lub niemieckie podmioty.

Prokuratura w Kolonii stwierdziła, że ​​nie może komentować śledztwa, ponieważ „suwerenność prasy w tej sprawie należy do francuskich organów śledczych”.

Podobne szeroko zakrojone dochodzenie w sprawie uchylania się od płacenia podatków w sąsiednich Niemczech w ostatnich latach doprowadziło do przeszukań banków, innych firm i domów biznesmenów, co doprowadziło do skazania niektórych bankierów.

Uważa się, że setki bankierów było zaangażowanych w oszustwo – obejmujące transakcje „cum-ex”, w których uczestnicy wymieniają się akcjami, aby otrzymać zwrot podatków, których nie zapłacili. Mówi się, że oszustwo oszukało podatników na miliardy euro.