W nowym badaniu powiązano długotrwałe substancje chemiczne, takie jak PFAS i BPA, z niektórymi nowotworami hormonalnymi u kobiet.
Z nowych badań wynika, że kobiety, u których wcześniej zdiagnozowano raka, miały znacznie wyższy poziom narażenia na „wieczne chemikalia” zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Exposure Science and Environmental Epidemiology wykazało związek między długotrwałymi substancjami chemicznymi, takimi jak PFAS i fenole (takie jak BPA), a nowotworami skóry, jajników, macicy i piersi.
PFAS (substancje per- i polifluoroalkilowe) to wytwarzane przez człowieka substancje chemiczne, które rozkładają się powoli i można je znaleźć w całym środowisku, w tym w glebie, wodzie i powietrzu.
Stosowano je w szerokiej gamie produktów konsumenckich, takich jak naczynia kuchenne z powłoką nieprzywierającą i ubrania wodoodporne.
Bisfenol A (BPA), jeden z badanych fenoli, można znaleźć w metalach, tworzywach sztucznych i rurach z wodą pitną.
Publiczne badania wykazały, że Europejczycy są narażeni na „niepokojąco wysokie” i powszechne narażenie na te chemikalia.
To nowe badanie wykazało, że narażenie na substancje chemiczne PFAS, PFDE, PFNA i PFUA, było powiązane z wcześniejszą diagnozą raka czerniaka u kobiet. Kobiety z większą ekspozycją na PFDE miały dwukrotnie większe ryzyko wcześniejszej diagnozy raka skóry.
Narażenie na BPA i 2,5-dichlorofenol (stosowany w barwnikach, kulkach na mole, dezodoryzatorach do pomieszczeń i toalet, a wcześniej jako środek owadobójczy) powiązano z rakiem jajnika. Istniał także związek pomiędzy PFNA a wcześniejszym rozpoznaniem raka macicy.
„Wydaje się, że te substancje chemiczne PFAS zaburzają funkcjonowanie hormonów u kobiet, co jest jednym z potencjalnych mechanizmów zwiększających ryzyko wystąpienia nowotworów hormonozależnych u kobiet” – stwierdziła główna autorka Amber Cathey, pracownik naukowy wydziału badawczego Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Michigan. w oświadczeniu.
Naukowcy nie znaleźli takiego samego związku między tymi substancjami chemicznymi a niektórymi nowotworami u mężczyzn.
„Odkrycia te podkreślają potrzebę rozważenia PFAS i fenoli jako całej klasy środowiskowych czynników ryzyka raka u kobiet” – powiedział starszy autor Max Aung, profesor nadzwyczajny zdrowia środowiskowego na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (USC).
W badaniu przyjrzano się także różnicom rasowym i stwierdzono, że u białych kobiet ryzyko wcześniejszej diagnozy raka było większe w przypadku wyższej ekspozycji na PFAS.
Tymczasem u czarnoskórych i meksykańskich Amerykanek częściej diagnozowano nowotwór w związku ze zwiększoną ekspozycją na fenole i parabeny.
Zbiory danych obejmowały próbki krwi i moczu od ponad 10 000 osób, a badacze pochodzili z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF), Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC) i Uniwersytetu Michigan.
Badanie nie wykazało, że te substancje chemiczne powodują rozpoznanie nowotworu, ale naukowcy stwierdzili, że przyszłe badania powinny zbadać rolę tych substancji chemicznych zaburzających hormony w leczeniu czerniaka i raka jajnika.