O nas
Kontakt

„Nasza atmosfera z definicji jest chaotyczna”: zapytaliśmy meteorologa, w jaki sposób rejestrują fale upałów

Laura Kowalczyk

„Nasza atmosfera z definicji jest chaotyczna”: zapytaliśmy meteorologa, w jaki sposób rejestrują fale upałów

Rozmawialiśmy z meteorologką Weather & Radar, Tamsin Green, o tym, jak rejestrujemy rekordową pogodę.

Nagłówki gazet tego lata pełne były wiadomości o rekordowych falach upałów.

W dniach 4 i 5 lipca na planecie były najgorętsze dni w historii. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak właściwie rejestrujemy te temperatury i weryfikujemy je jako rekordowe?

Aby się tego dowiedzieć, rozmawialiśmy z meteorologką Tamsin Green.

Jak weryfikujemy dokumentację cieplną?

Na całym świecie pogodę rejestruje się na różne sposoby, monitorując nie tylko temperaturę, ale także ciśnienie, wilgotność, prędkość wiatru i opady.

Dane są zbierane ze sprzętu, takiego jak stacje pogodowe, balony pogodowe, boje w oceanie i satelity.

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) ustanawia rygorystyczne standardy dla tych instrumentów, aby zapewnić jednakowy sposób pomiaru danych na całym świecie.

„Czujniki temperatury muszą znajdować się dwa metry nad ziemią, na równym podłożu, a nie w pobliżu drzew ani budynków. Muszą znajdować się w białym, wentylowanym, osłoniętym pudełku, aby nie było na nie narażone bezpośrednie światło słoneczne ani nic podobnego, i są pomalowane na biało, aby również odbijały słońce” – wyjaśnia Tamsin, meteorolog z Weather and Radar.

Canva
Oficjalna stacja pogodowa.

Bardziej zaskakujące może być to, ile czasu zajmuje weryfikacja rekordowego zdarzenia pogodowego.

Najwyższą temperaturę, jaką kiedykolwiek zarejestrowano we Włoszech, odnotowano w sierpniu 2021 r., ale oficjalnie potwierdzono ją jako rekordową dopiero 17 lipca 2023 r. Ale dlaczego?

Każdy kraj ma własną krajową służbę meteorologiczną, która jest odpowiedzialna za stacje pogodowe w tym kraju. WMO ma około 11 000 stacji pogodowych na całym świecie.

Jeśli służba Met uzna, że ​​może mieć jakieś dane, przesyła surowe dane do WMO.

„WMO zatrudnia ekspertów, którzy badają te surowe dane i muszą ocenić różne rzeczy, w tym rodzaj używanych instrumentów, środowisko, wszelkie procedury kalibracji i błędy.

„(Patrzą także) na pobliskie dane dla porównania, ponieważ jeśli jedna stacja pogodowa odnotuje 45°C, a inna oddalona o pięć kilometrów odnotuje 25°C, wiadomo, że wydaje się to całkowicie błędne” – mówi Tamsin.

Skąd wiemy, że 4 i 5 lipca były najgorętszymi dniami w historii?

Odnotowane najgorętsze dni na świecie w dniach 4 i 5 lipca pobiły nieco inny rekord i dlatego zostały zweryfikowane inaczej niż rekord pojedynczego kraju.

„To były dane zaczerpnięte z amerykańskiego Krajowego Centrum Prognoz Środowiskowych i zgodnie z tymi oficjalnymi danymi okazało się, że te dwa dni są najgorętsze w historii, a to dlatego, że uwzględniają średnią globalną ze wszystkich oficjalnych stacji pogodowych i widzą, że w sposób oczywisty pobiło to przeciętne rekordy” – wyjaśnia Tamsin.

„Więc nie jest to konkretna stacja pogodowa, nie jest powiedziane, że ta jedna stacja pogodowa na Florydzie osiągnęła 40°C. To cały świat.”

Co oznacza moja prognoza pogody?

Jako meteorolog Tamsin jest ekspertem od wszystkiego, co związane z pogodą. Jaka jest więc jej rada, jak dokładnie rozumieć prognozę, którą możesz zobaczyć w telewizji lub na telefonie?

Tamsin twierdzi, że jeśli w prognozie widzisz temperaturę, jest to temperatura powietrza (mierzona z wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu), a nie temperatura gruntu, która często jest znacznie wyższa.

Czasami widzimy „odczuwalną temperaturę”, która według Tamsin jest terminem mniej meteorologicznym i ma jedynie pomóc nam zrozumieć, z czym mamy do czynienia (i często w co będziemy nosić).

„Bierze pod uwagę nie tylko temperaturę powietrza, ale także temperaturę odczuwalną przez wiatr, wskaźnik ciepła i tym podobne rzeczy” – mówi Tamsin.

„Może się zdarzyć, że spojrzysz na prognozę pogody na zimę i zobaczysz, że na zewnątrz jest 10°C, ale może wiać naprawdę silny, przenikliwie zimny północny wiatr, który sprawi, że temperatura będzie znacznie niższa niż w rzeczywistości. ”

W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się również wiele spekulacji na temat tego, co tak naprawdę oznacza informacja o procentowej zawartości opadów.

Pomimo popularnego (i niepoprawnego) filmu TikTok, który krążył, Tamsin potwierdza, że ​​procent to szansa, że ​​zobaczysz deszcz w danym obszarze, a nie odsetek obszaru, na którym spadnie deszcz.

„W przypadku opadów niezwykle trudno jest dokładnie określić czas ich wystąpienia i lokalizację.

„Jeśli nadejdzie frontalne pasmo deszczu, można wyraźniej określić moment jego wystąpienia, ponieważ jest ono bardziej dynamiczne. Pojawiają się opady deszczu, które tworzą się i rozpraszają w bardzo krótkich okresach czasu, przez większość czasu i na bardzo zlokalizowanych obszarach”.

Największą radą Tamsina przy przeglądaniu prognozy pogody jest to, aby nie pozwalać, aby jedna ikona na smartfonie decydowała o całym dniu.

„Ta ikona nie opowiada całej historii. Bardzo łatwo jest zobaczyć ikonę deszczu i pomyśleć, że cały mój dzień to porażka. I niekoniecznie tak jest.

„(To) może być tak, że rano będzie padał deszcz przez kilka godzin, potem się przejaśni, a przez resztę dnia niebo będzie słoneczne, temperatura wzrośnie i obraz będzie się poprawiał. Dlatego bardzo trudno jest uchwycić istotę tego, co się właściwie dzieje, za pomocą jednej ikony i jednej wartości temperatury”.