O nas
Kontakt

Przegląd kultury: jak supermarket zdefiniował kulturę XX wieku

Laura Kowalczyk

Przegląd kultury: jak supermarket zdefiniował kulturę XX wieku

6 września 1916: Narodziny supermarketu

Jeden z najbardziej ostatecznych momentów w definiowaniu kultury XX wieku nastąpił po raz pierwszy w 1916 roku. Będąc w Europie, wszyscy miażdżyli sobie nawzajem mózgi, ponieważ kilku arystokratycznych kuzynów pokłóciło się; w USA jest to rocznica narodzin supermarketu.

Możesz się śmiać, ale niewiele miejsc bardziej zdefiniowało obraz wschodzącego współczesnego świata. Założony tego dnia w 1916 roku pierwszy supermarket Piggly Wiggly znajdował się w Memphis w stanie Tennessee.

Co uczyniło Piggly Wiggly pierwszym supermarketem? Pozwoliło to klientom na samoobsługę. Do tego czasu klienci wchodzili do sklepów spożywczych z listą potrzebnych artykułów, a pracownik zbierał dla nich to, czego chcieli. Chcąc obniżyć koszty personelu, założyciel Piggly Wiggly, Clarence Saunders, umożliwił klientom samodzielny wybór produktów.

Saunders zarejestrował patent na sklep samoobsługowy w 1917 roku i jego pomysł wypalił. Był franczyzą Piggly Wiggly i w szczytowym okresie w 1932 r. miał 2660 sklepów w całych Stanach Zjednoczonych. Supermarket nadal wprowadzał innowacje, stając się pierwszym, który wprowadził wózki na zakupy w 1937 r.

Innowacje Piggly Wiggly w zakresie doświadczeń zakupowych definiują zakupy od XX wieku po dzień dzisiejszy. Przejście XX wieku w kierunku nowoczesności zostało określone przez rosnące pragnienie indywidualności. Wraz z rozwojem feminizmu, ruchu na rzecz praw obywatelskich i szalonych lat 60. było to doświadczenie zakupowe dla silnej jednostki. Druga połowa XX wieku w USA to także okres bogactwa. Gdzie indziej można to znaleźć, jeśli nie w niekończących się alejkach supermarketu?

Trafnie jest to trend, który zauważyło wielu artystów. Oto niektóre z naszych ulubionych przykładów supermarketów pojawiających się we współczesnej kulturze.

Ogórek

Każdy odcinek fenomenalnego programu telewizyjnego „Ogórek” scenarzysty „It’s a Sin” i „Doctor Who” Russella T. Daviesa zaczynał się od sceny w supermarkecie. W ramach swojego doskonałego, składającego się z trzech spektakli spektaklu „Ogórek”, „Banan” i „Tofu” Davies zgłębiał wiele aspektów życia queer we współczesnej Wielkiej Brytanii.

W głównym programie „Ogórek” Davies wykorzystał supermarket jako pojazd, aby sprawdzić, co dzieje się z głównym bohaterem, Henrym. „Spokojne, wyważone chwile, podczas których poznajesz Henry’ego” to pomysł Daviesa na supermarket. Davies rozumie, że to właśnie w tym codziennym miejscu jest to jednak niezbędne, abyśmy byli najbardziej ludzcy w życiu codziennym.

To oszałamiający spektakl, także wtedy, gdy nie ma go w supermarkecie.

Biały szum

Supermarkety odgrywają dużą rolę w adaptacji znakomitej powieści Dona DeLillo „White Noise” Noaha Baumbacha z 2022 roku. Niezależnie od tego, czy chodzi o profesora studiów nad Hitlerem, Jacka Gladneya (Adam Driver), omawiającego współczesne życie z Elvisem, profesora Murraya Siskinga (Don Cheadle), czy o zabawną scenę końcową, numer taneczny do LCD Soundsystem, Baumbach wie, że jest coś w scenerii supermarketu, co definiuje egzystencjalny terror lat 80.

Pełną niepokoju naszą kulturę konsumpcyjną definiuje to, co można kupić, sugeruje DeLillo. Ten postmodernistyczny, gorączkowy sen o filmie jest trochę chybiony, ale niektóre z jego piękniejszych momentów pojawiają się, gdy czarno-komiczny cynizm jest w pełni widoczny, podobnie jak produkty na półce ulubionego sklepu.

Kobieta ze sklepu wielobranżowego

Powieść japońskiej pisarki Sayaki Muraty z 2016 roku to jedna z najbardziej wyjątkowych powieści, jakie kiedykolwiek przeczytasz. Opierając się na własnych doświadczeniach Muraty z pracy w sklepie spożywczym, książka opowiada historię Keiko Furukury, 36-letniej kobiety, która pozornie nie ma ambicji robienia czegokolwiek innego niż dożyć swoich dni pracując w lokalnym sklepie.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Sayakę Muratę /村田沙耶香 (@sayaka_murata_)

Keiko poznaje mężczyznę, który również ma niewielkie ambicje i razem znajdują sposób na egzystencję w naszym osobliwym świecie, unikając presji współczesnego życia. To fascynujące spojrzenie na osobę odrzucającą wymagania społeczne, pracującą wewnątrz jednej z cech charakterystycznych nowoczesności.