O nas
Kontakt

Czy w Japonii tysiące martwych ryb wypływają na powierzchnię po uwolnieniu ścieków z Fukushimy?

Laura Kowalczyk

Czy w Japonii tysiące martwych ryb wypływają na powierzchnię po uwolnieniu ścieków z Fukushimy?

Tak twierdzi jeden z filmów udostępniony w Chinach i Korei. Jednakże jest to stary film nakręcony ponad sześć miesięcy przed tym, jak Japonia w ogóle zaczęła wypuszczać wyładowania do Pacyfiku.

To wideo zostało udostępnione setki tysięcy razy w mediach społecznościowych, zwłaszcza przez użytkowników z Chin i Korei Południowej.

Wydaje się, że przedstawia tysiące martwych ryb pływających w wodach w pobliżu plaży po tym, jak 24 sierpnia 2023 r. Tokio zaczęło uwalniać ścieki z elektrowni jądrowej Fukushima.

„Mówią, że to pierwszy dzień wypisu z Fukushimy… Rybę należy sklasyfikować jako odpad nuklearny” – powiedział jeden z użytkowników Facebooka.

Klip został także udostępniony na TikToku, gdzie na jednym z kont opisano tę scenę jako „Zrzut wody zanieczyszczonej energią jądrową w Japonii”.

Poważny sprzeciw i panika ze strony Chin i Korei Południowej

Trzęsienie ziemi, po którym nastąpiło tsunami w 2011 r., uszkodziło elektrownię jądrową w Fukushimie, powodując zanieczyszczenie wody w obiekcie wysoce radioaktywnym materiałem.

Od czasu katastrofy spółka zarządzająca elektrownią TEPCO pompuje wodę do chłodzenia reaktorów.

Oznacza to, że zakład codziennie produkuje zanieczyszczoną wodę, która wystarcza do napełnienia ponad 500 basenów olimpijskich.

Władze kraju twierdzą, że ta powierzchnia magazynowa wkrótce się wyczerpie. Twierdzą, że nie pozostawiają im innego wyboru, jak tylko rozpocząć usuwanie ścieków do Pacyfiku.

Uwolnienie oczyszczonych ścieków wywołało ostrą krytykę i panikę wśród sąsiadów Japonii.

Chiny zakazały importu wszelkich owoców morza z Japonii, a obawa przed skażeniem radioaktywnym wywołała panikę podczas zakupów i bojkot owoców morza w kilku miastach Korei Południowej.

Nieaktualny film nagrany ponad sześć miesięcy wcześniej

Jednak przeszukując obraz odwrotny, znaleźliśmy oryginalny film na Douyin, chińskim odpowiedniku TikToka, i nie ma on nic wspólnego z uwalnianiem ścieków.

Został opublikowany 7 lutego 2023 r., ponad sześć miesięcy przed tym, jak Japonia w ogóle zaczęła uwalniać ścieki.

AFP udało się geolokalizować miejsce, w którym kręcono tę scenę. Zdjęcia kręcono na plaży w pobliżu portu rybackiego Tsutsuishi w mieście Itoigawa.

Miasto położone jest w zachodniej części Japonii – na przeciwległym wybrzeżu elektrowni jądrowej i oddalone o ponad 280 kilometrów.

Lokalny urzędnik powiedział AFP, że znaleziono około 250 ton martwych ryb, ale przyczyna śmierci pozostaje niejasna.