O nas
Kontakt

Nauka stojąca za postanowieniami noworocznymi: Jak możemy utrzymać nasze cele?

Laura Kowalczyk

As the year changes, many people around the world are gearing up for a fresh start.

Według jednego z badań ponad 40 procent ankietowanych osób zaczęło mieć passę 1 stycznia.

Gdy kalendarz wskazuje rok 2024, ludzie na całym świecie snują postanowienia noworoczne, co według tradycji istnieje od tysięcy lat.

Być może dodatkowy dzień w roku przestępnym 2024 pomoże nam w końcu osiągnąć od dawna nieuchwytne cele, takie jak ograniczenie picia i palenia czy uzyskanie dobrej kondycji.

Naukowcy twierdzą, że fakt, że wyznaczamy cele, jest częścią powszechnego pragnienia chęci rozwoju i ekspansji.

„Jedną z rzeczy, która sprawia, że ​​postanowienia noworoczne są tak orzeźwiające, jest to, że możemy zacząć od nowa, odrzucić oczekiwania i niespełnione cele i wyznaczyć nowe” – mówi Omid Fotuhi, psycholog społeczny i dyrektor ds. innowacji w uczeniu się w WGU Laboratoria.

Josh Moore, mieszkaniec Florydy, chce w tym roku być zdrowszy.

Planuje „ograniczyć picie i palenie cygar. Spróbuj zaoszczędzić trochę pieniędzy i ogólnie staraj się żyć lepiej” – powiedział Moore.

Badanie marketingowe opublikowane w 2023 roku wykazało, że passy odgrywają kluczową rolę w utrzymywaniu motywacji ludzi, a wiele z nich zaczyna je pojawiać się w Nowy Rok.

Z badania wynika, że ​​ponad 40 procent ankietowanych zaczęło mieć passę 1 stycznia.

„Duży odsetek ludzi, zwłaszcza jeśli chodzi o bieganie, traktuje 1 stycznia jako datę rozpoczęcia swojej dobrej passy” – powiedział Danny Weathers, profesor i tymczasowy kierownik Wydziału Marketingu na Uniwersytecie Clemson w USA.

Ludzie oczekują, że smugi staną się ich nawykiem, ale Weathers twierdzi, że przebiegnięcie mili lub nauka języka nie przypomina zapinania pasów bezpieczeństwa, gdy wsiadasz do samochodu.

„Nie monitorujesz, jak długo i ile dni zapiąłeś pasy. Porównaj to z zachowaniem, takim jak bieganie mili (1,6 km) dziennie, a wiele osób ma passę biegania, passę Duolingo lub Wordle” – powiedział Weathers.

Weathers twierdzi, że smugi działają skutecznie u tych, którzy mają duże zapotrzebowanie na strukturę.

„Ludzie odczuwają presję, aby podtrzymać tam dobrą passę. To większy cel, a ludzie lubią osiągać cele. Codzienne zachowanie jest celem krótkoterminowym. Utrzymanie passy jest celem długoterminowym. Ludzie są zmotywowani z tego powodu” – powiedział Weathers.

Nie wszyscy ludzie są jednakowo zmotywowani seriami, ale Weathers wierzy, że technologia monitorowania i śledzenia może w tym pomóc.

„Myślę, że największy wzrost passy ma miejsce w świecie online… Marketerzy mogą wysyłać powiadomienia, jeśli passa dobiega końca. Zatem obserwujemy rozwój technologii, a możliwość śledzenia zachowań ludzi doprowadziła do wzrostu liczby pasm w świecie online” – stwierdził Weathers.

Niektórzy naukowcy twierdzą również, że wyznaczanie realistycznych celów jest ważne dla dotrzymywania postanowień.

„Mogły na przykład mieć taką samą wagę, jaką miały w szkole średniej i utrzymywały tę pożądaną wagę przez dziesięciolecia. Ale to nie ma już znaczenia, kim są” – powiedziała Fotuhi.

„Ważne jest, aby zakotwiczyć je w oparciu o to, kim jesteś i gdzie jesteś teraz, aby wyznaczyć odpowiednie cele”.

Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.