Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) temperatury w tym regionie Alp wzrosną do 2050 r. od jednego do trzech stopni Celsjusza, a do końca stulecia od trzech do sześciu stopni
Adamello, największy lodowiec we włoskich Alpach, powoli umiera z powodu globalnego ocieplenia. Naukowcy twierdzą, że za niespełna sto lat zniknie i twierdzą, że od końca XIX wieku do dnia dzisiejszego lodowiec stracił około 2,7 km.
Naukowcy i działacze na rzecz ochrony środowiska spacerowali po skalistych zboczach masywu Adamello-Presanella w ramach „Carovana dei Ghiacciai” – corocznej podróży przez Alpy, aby zobaczyć wpływ zmian klimatycznych na lodowce.
„W ciągu ostatnich pięciu lat czoło lodowca traciło średnio 15 metrów rocznie. Jednak w samym 2022 r. cofnęło się o 139 metrów” – wyjaśnia Cristian Ferrari, przewodniczący Komisji Glacjologicznej Towarzystwa Górali Trydenckich.
Podobnie jak inne lodowce alpejskie, Adamello cierpi na brak śniegu (-50% w zeszłym roku). Pokrywa śnieżna jest cieńsza, a letnie temperatury – które są coraz dłuższe – powodują, że mniej czasu zamarza.
Od czterech lat stowarzyszenie ochrony środowiska Legambiente wypuszcza te „karawany” aktywistów na lodowce włoskich Alp, aby zwiększyć świadomość władz i ogółu społeczeństwa na temat konsekwencji globalnego ocieplenia.
W ciągu ostatnich czterech lat” – mówi Vanda Bonario, szefowa stowarzyszenia ds. Alp – „widzieliśmy wiele lodowców. Ale w zeszłym roku chcieliśmy wrócić do lodowców, które obserwowaliśmy już dwa lata wcześniej i zmiana była niesamowita. Z powodu suszy i upałów rok 2022 był annus horribilis”.
Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) temperatury w tym regionie Alp wzrosną do 2050 r. od jednego do trzech stopni Celsjusza, a do końca stulecia od trzech do sześciu stopni.