O nas
Kontakt

„Nevermind” Nirvany uznano za najbardziej kultową okładkę albumu wszechczasów

Laura Kowalczyk

„Nevermind” Nirvany uznano za najbardziej kultową okładkę albumu wszechczasów

Drugi album grunge’owego zespołu plasuje na pierwszym miejscu „The Dark Side of the Moon” zespołu Pink Floyd.

Brytyjscy fani muzyki przemówili, a „Nevermind” Nirvany został uznany za najlepszą okładkę albumu wszechczasów.

Płyta amerykańskiego zespołu grunge z 1991 roku, jeden z najlepiej sprzedających się albumów wszechczasów, sprzedany w liczbie ponad 30 milionów, uzyskała 44% ankietowanych. Na pierwszym miejscu wyprzedziła opus Pink Floyd z 1973 r. „The Dark Side of the Moon” (36%), kultowy „Aladdin Sane” Davida Bowiego (34%) i „Sgt Pepper’s Lonely Hearts Club Band” zespołu The Beatles (27%). .

Zapisy DGC
Drugi album Nirvany, Nevermind z 1991 roku, na którym znalazły się takie utwory jak „Smells Like Teen Spirit”, „Come As You Are” i „Something in the Way”

Badanie przeprowadzone przez Perspectus Global wykazało, że 26% respondentów uważa, że ​​sztuka jest równie ważna jak muzyka, a 45% zgadza się, że może ona zdefiniować i reprezentować epokę.

Harriet Scott z agencji badawczej Perspectus Global, która zleciła przeprowadzenie ankiety wśród 2000 osób, stwierdziła: „Muzyka to znacznie więcej niż tylko muzyka. Oczywiście posiadanie świetnego dźwięku jest istotnym elementem, ale okładka jest ważną częścią tworzenia tego szumu i emocji.

Mówi się, że okładka „Nevermind”, przedstawiająca chłopczyka w basenie pływającego w stronę banknotu dolarowego na haczyku na ryby, wpadła podobno w pomysł piosenkarza Kurta Cobaina podczas oglądania programu telewizyjnego o porodach w wodzie.

Spencer Elden – na zdjęciu mający cztery miesiące – stwierdził później, że stanowi to wykorzystywanie seksualne dziecka, składając pozew, w którym stwierdził, że sesja zdjęciowa spowodowała u niego „ekstremalne i trwałe cierpienie emocjonalne”.

W zeszłym roku amerykański sędzia oddalił jego pozew, twierdząc, że Elden pozostawił za późno na twierdzenie, że został wykorzystany.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Musing On Music (@musingonmusic)

Oto 10 najlepszych okładek albumów według ankiety:

  1. Nirvana – Nieważne
  2. Pink Floyd – Ciemna strona księżyca
  3. David Bowie – Aladyn Sane
  4. Beatlesi – sierż. Zespół Klubu Samotnych Serc Peppera
  5. Fleetwood Mac – Plotki
  6. Amy Winehouse-Powrót do czerni
  7. Bruce Springsteen – Urodzony w USA
  8. Beyoncé – Jestem… Sasha Fierce
  9. Gorillaz – Dni Demonów
  10. Blink-182 – Lewatywa Stanu

Co sądzisz o wynikach?

Czy jesteście tak samo zaskoczeni jak my, że „Elephant” The White Stripes, „Unknown Pleasures” Joy Division, „Parallel Lines” Blondie, „Never Mind the Bollocks” Sex Pistols, „Here’s Sex Pistols” i „To Pimp a” Kendricka Lamara Butterfly nie znalazł się w pierwszej dziesiątce? Daj nam znać.