O nas
Kontakt

Niech śpią niedźwiedzie: zdjęcie drzemiącego niedźwiedzia polarnego zdobywa prestiżową nagrodę za fotografię dzikiej przyrody

Laura Kowalczyk

Ice Bed by Nima Sarikhani, UK.

Zdjęcie śpiącego niedźwiedzia polarnego zdobyło nagrodę People’s Choice Award w kategorii Fotograf Roku Dzikiej Przyrody.

Zdjęcie młodego niedźwiedzia polarnego drzemiącego na górze lodowej zostało uhonorowane nagrodą People’s Choice Award dla Fotografa Roku Dzikiej Przyrody.

Imponujące łóżko lodowe Nimy Sarikhani, uchwycone u wybrzeży norweskiego archipelagu Svalbard, w przejmujący sposób przypomina, jak szybko topnieją czapy lodowe w wyniku rosnących temperatur.

Zwycięzca powiedział, że choć zmiany klimatyczne to „największe wyzwanie, przed jakim stoimy”, ma nadzieję, że zdjęcie wzbudzi nadzieję.

Brytyjski fotograf-amator zdobywa nagrodę People’s Choice Award

Sarikhani pokonała zaciętą konkurencję i zgarnęła główną nagrodę, ponieważ 75 000 miłośników fotografii dzikiej przyrody i przyrody na całym świecie głosowało nad ukoronowaniem tegorocznego zwycięzcy brytyjskiego fotografa-amatora.

O nagrodę ubiegało się 25 wyjątkowych zdjęć, w tym szczęśliwego żółwia, lwy współrodzicielskie i galaretki zorzy polarnej.

Międzynarodowe jury oraz Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, w którym odbywa się cała wystawa, wybrały zdjęcia spośród prawie 50 000 nadesłanych.

Wildlife Photographer of the Year to jeden z najdłużej trwających i najbardziej prestiżowych konkursów fotografii przyrodniczej i dzikiej przyrody na świecie. Został opracowany i wyprodukowany przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Jak Nima Sarikhani uchwyciła kultowy wizerunek niedźwiedzia polarnego

Nima Sarikhani, współzałożycielka londyńskiej firmy inwestycyjnej, wykonała nagrodzone zdjęcie podczas wycieczki z ORYX Photo Tours.

Po trzech dniach desperackich poszukiwań niedźwiedzi polarnych w gęstej mgle na północ od norweskiego archipelagu Svalbard, statek ekspedycyjny Nima obrał zmieniony kurs.

Ta zmiana kierunku na południowy wschód była dla Nimy szczęśliwym trafem, gdy statek napotkał młodego niedźwiedzia polarnego i starszego samca.

Tuż przed północą młody samiec wspiął się na małą górę lodową i używając swoich potężnych łap, rozdrapał ją, by wyrzeźbić dla siebie lodowe łóżko, po czym spokojnie zapadł w sen. Nima uchwycił ten wymarzony moment aparatem Canon EOS-1D X Mark III.

Dyrektor Muzeum Historii Naturalnej, dr Douglas Gurr, mówi: „Zapierające dech w piersiach i przejmujące zdjęcie Nimy pozwala nam dostrzec piękno i kruchość naszej planety.

Jego prowokujący do myślenia obraz wyraźnie przypomina o integralnej więzi między zwierzęciem a jego siedliskiem i służy jako wizualna reprezentacja szkodliwych skutków ocieplenia klimatu i utraty siedlisk”.

Nima mówi: „Jestem zaszczycona zdobyciem tegorocznej nagrody People’s Choice dla WPY, najbardziej prestiżowego konkursu fotografii dzikiej przyrody. To zdjęcie wzbudziło silne emocje u wielu osób, które je widziało. Chociaż zmiany klimatyczne są największym wyzwaniem, przed jakim stoimy , mam nadzieję, że to zdjęcie także wzbudzi nadzieję; jest jeszcze czas, aby naprawić bałagan, który spowodowaliśmy.”

Wyróżnieni finaliści nagrody People’s Choice Award dla Fotografa Roku Dzikiej Przyrody

Czterech finalistów z tytułem „Highly Commended” również zrobiło wrażenie na miłośnikach dzikiej przyrody, w tym „Szczęśliwy żółw” Tzahi Finkelsteina – wesoło wyglądający bałkański żółw błotny, który dzieli błogą interakcję z północną ważką pasiastą w izraelskiej dolinie Jezreel.

Szczęśliwy żółw, Tzahi Finkelstein, Izrael.
Szczęśliwy żółw, Tzahi Finkelstein, Izrael.

„Starling Murmuration” Daniela Dencescu przedstawia zdumiewający moment, w którym szmer szpaków uformował się w kształt ptaka.

„Starling Murmuration” Daniela Dencescu, Niemcy/Rumunia.
„Starling Murmuration” Daniela Dencescu, Niemcy/Rumunia.

W „Wspólnym rodzicielstwie” Marka Boyda dwie lwice pielęgnują jedno z pięciu młodych stada w Masajach Mara w Kenii.

Wspólne rodzicielstwo, Mark Boyd, Kenia.
Wspólne rodzicielstwo, Mark Boyd, Kenia.

Eteryczne zdjęcie Auduna Rikardsena „Aurora Jellies” przedstawia dwie księżycowe meduzy oświetlone migoczącą zorzą polarną w Norwegii.

Galaretki Aurora marki Audun Rikardsen z Norwegii.  www.audunrikardsen.com
Galaretki Aurora marki Audun Rikardsen z Norwegii. www.audunrikardsen.com

Konkurs Wildlife Photographer of the Year został opracowany i wyprodukowany przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Pięć obrazów będzie można oglądać w Internecie oraz na towarzyszącej wystawie w Muzeum Historii Naturalnej do 30 czerwca.