O nas
Kontakt

„Nigdy nie łącz torysa z wegańskim marksistą”. Jak podział polityczny zmienił randki.

Laura Kowalczyk

„Nigdy nie łącz torysa z wegańskim marksistą”.  Jak podział polityczny zmienił randki.

BRUKSELA — Na Tinderze Daphne starała się poinformować potencjalnych partnerów, że jest liberałem. Ale to podczas korzystania z innej aplikacji randkowej – Wewnętrznego Kręgu, która nie pozwala na ujawnianie przekonań politycznych – w końcu poznała swojego, teraz byłego, chłopaka.

Nie żeby wtedy specjalnie się tym przejmowała. W następstwie pandemii Daphne, która poprosiła, aby ze względu na prywatność nie używać swojego prawdziwego nazwiska, postanowiła nie przejmować się zbytnio różnicami politycznymi.

Jak się przekonamy, nie wyszło.

Daphne jest jedną z tysięcy samotnych osób pracujących w brukselskiej bańce i szukających miłości. Ale w tej bańce znajdują się ludzie z całego spektrum politycznego i — szok! – nie zawsze się dogadują. A w obliczu dwóch wojen i przewidywanego wzrostu poparcia dla skrajnej prawicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego podział ten może się jeszcze pogłębić.

Marjorie Libourel, swatka i ekspertka ds. relacji z Brukseli, stwierdziła, że ​​zauważyła rosnącą nietolerancję polityczną. Powiedziała, że ​​jednym z niedawnych klientów był prawicowy mężczyzna, który wyraźnie prosił, aby nie łączyć go z lewicową kobietą.

„Zdecydowanie istnieje tendencja do wywoływania efektu niemal lustrzanego – narcyzmu, gdy ludzie chcą umawiać się na randki” – powiedziała Libourel, która przez ostatnie sześć lat pomagała ludziom znaleźć bratnią duszę.

Marjorie Libourel, swatka i ekspertka ds. relacji z Brukseli, stwierdziła, że ​​zauważyła rosnącą nietolerancję polityczną. | Aamir Qureshi/AFP za pośrednictwem Getty Images

„Nigdy nie zestawiłbym torysa z wegańskim marksistą, który nie wierzy w kapitalizm – to na pewno nie zadziała” – wyjaśnił Libourel.

Wracając do Daphne i jej byłego chłopaka (którego z oczywistych powodów nie wymieniamy). On jest konserwatystą, ona postępową feministką – ale na początku nie miało to znaczenia. Zanim sprawy zaczęły się psuć, zamieszkali razem.

Mimo że Daphne zawsze opowiadała się po prawej stronie spektrum politycznego, Daphne twierdzi, że jej chłopak zaczął zagłębiać się w literaturę przeciwną przebudzeniu i „wyrażać coraz silniejsze uczucia na korzyść izraelskiego rządu, często powtarzając narracje, które uważałem za bardzo niepokojące”.

W miarę jak pogłębiała się przepaść polityczna między nimi, Daphne czuła się coraz bardziej niekomfortowo na spotkaniach rodzinnych wypełnionych prawicową ideologią i okraszonych antypalestyńską retoryką. „Po prostu założyli, że się z nimi zgadzam” – powiedziała.

Potem nadeszły ataki Hamasu na Izrael 7 października 2023 roku.

„Nasze debaty stawały się coraz bardziej zaciekłe” – stwierdziła. „To nie była już kwestia zgody na to, że się nie zgadzamy – stawką były nasze wartości”.

Rozstali się kilka tygodni później.

W świecie aplikacji randkowych odfiltrowywanie osób o odmiennych poglądach jest bardzo ważne.

Według Micheala Kaye, zastępcy dyrektora ds. komunikacji globalnej w OkCupid, aplikacji randkowej dopasowującej profile na podstawie dużego zestawu pytań: „W niektórych (europejskich) krajach odsetek osób poszukujących randek o tych samych poglądach politycznych jest wyższy niż w Stanach Zjednoczonych Stany.”

Kaye powiedziała, że ​​we Francji w ciągu ostatnich trzech lat aż 75 procent respondentów OKCupid stwierdziło, że wolałoby umawiać się z kimś, kto podziela ich poglądy polityczne, w porównaniu z 56 procentami w USA. W pozostałych częściach Europy w Hiszpanii odsetek ten wynosił 73 procent. i 67 w Niemczech.

To może również wyjaśniać, dlaczego Francja, gdzie dotychczasowe partie centrowe zostały prawie wymazane z mapy politycznej, jest jedynym krajem UE posiadającym aplikację randkową skierowaną do zwolenników jednego obozu. Ideą prawicowej platformy randkowej Droite au coeur jest „łączenie kobiet i mężczyzn dumnych z naszego kraju i wyznających te same wartości”.

Nie chodzi tylko o aplikacje podkreślające i promujące oddzielenie romansu od polityki. W Brukseli organizacja pozarządowa Fossil Free Politics zorganizowała walentynkową imprezę pod hasłem „Nigdy nie całowałem lobbysty” w oparciu o brytyjskie hasło „Nigdy nie całowałem torysa”, używane przez polityków i przeciwników Partii Konserwatywnej.

Michael Kaye powiedział, że we Francji w ciągu ostatnich trzech lat aż 75 procent respondentów OKCupid stwierdziło, że wolałoby umawiać się z kimś, kto podziela ich poglądy polityczne, w porównaniu z 56 procentami w USA | Chris Delmas/AFP za pośrednictwem Getty Images

Czy możesz trzymać politykę z dala od sypialni?

To samo próbowała zrobić Georgia, dwudziestokilkuletnia profesjonalistka mieszkająca w Brukseli, w swoim poprzednim długotrwałym związku. Georgia (nie jest to jej prawdziwe imię) posunęła się nawet do wezwania do moratorium na wybory prezydenckie w USA w 2020 r., w których Joe Biden zmierzył się z Donaldem Trumpem.

Dzieje się tak dlatego, że za każdym razem, gdy jej ówczesny chłopak, który w tym czasie pracował dla skrajnie prawicowego posła do Parlamentu Europejskiego, wypowiadał się na rzecz prawicowej sygnatury, dochodziło do napięć lub kłótni. „Dla mnie było to bardzo osobiste, podczas gdy on widział to tylko z daleka” – wyjaśniła Georgia, która jest półAmerykanką.

Nawoływanie do oddzielenia spraw osobistych od politycznych nie zadziałało i niedługo potem para się rozstała.

„Nie byłam pewna, czy wychowywać dzieci o tak różnych poglądach politycznych, jeśli chodzi o to, co przekazuje się następnemu pokoleniu. Na przykład, jakie wartości są dla Ciebie ważne?” powiedziała Georgia, dodając, że wróciła do jazdy na rowerze po rozstaniu z chłopakiem, który kochał samochody, który dał jasno do zrozumienia, że ​​nie lubi rowerzystów.

Jeśli niektóre pary wydają się skuteczniejsze w utrzymywaniu na dystans swoich nieporozumień politycznych, dzieje się tak często dlatego, że podział i tak nie jest aż tak duży.

Miguel przyznał, że trzymali się z daleka od tematów potencjalnie bardziej dzielących, takich jak wojna na Bliskim Wschodzie. „To bardzo drażliwe… unikaliśmy dyskusji i po prostu patrzymy na fakty” – powiedział. | Dana Kitwooda/Getty Images)

Miguel, który podziela liberalne stanowisko Renew, powiedział, że ideologiczny podział między jego duńską dziewczyną, która pracuje dla Zielonych, pozwala na „naprawdę gorące debaty, ale nigdy nie prowadzące do zerwania”.

Na przykład jeśli chodzi o zmianę klimatu, stwierdził, „obaj zgadzamy się co do tego, że jest to sytuacja życia lub śmierci”.

„To, gdzie się nie zgadzamy” – dodał – to rola, jaką muszą odegrać rządy i sektor prywatny – kto musi za to zapłacić.

Miguel przyznał jednak, że trzymają się z daleka od tematów potencjalnie bardziej dzielących, takich jak wojna na Bliskim Wschodzie. „To bardzo drażliwe… unikaliśmy dyskusji i po prostu patrzymy na fakty” – powiedział.

Jeśli chodzi o Daphne, której poglądy były bardziej prawicowe, stwierdziła: „Nie można zostawić naszej polityki (w tyle), ponieważ sposób, w jaki budujemy nasze życie, wynika z polityki”.

„Polityka jest we wszystkim – czy nam się to podoba, czy nie, więc nie możemy po prostu powiedzieć, że pozbędziemy się polityki”.