O nas
Kontakt

Niski poziom śniegu wpływa na Twoje wakacje na nartach? Oto, do czego masz prawo w ramach ubezpieczenia

Laura Kowalczyk

Sparse snowfall in much of Europe is allowing grass to blanket many mountaintops across the region where snow might normally be. Adelboden, Switzerland, 7 January 2023.

Jeśli nie widać śniegu, ci organizatorzy urlopów narciarskich mogą pomóc Ci zamienić stoki.

Tej zimy ośrodki narciarskie w całej Europie pozostały bez śniegu ze względu na gwałtowny wzrost temperatur.

Szczególnie mocno ucierpiały te położone na niższych wysokościach, gdzie prawie jedna trzecia europejskich kurortów – od austriackiego Tyrolu po francuską Auvergne-Rhône-Alpes – jest obecnie zmuszona do zamknięcia.

W miarę jak klimat się ociepla, problem staje się coraz poważniejszy. Według serwisu pogodowego Météo France od lat 60. XX wieku we francuskich Alpach było o pięć dni mniej śniegu.

Badania opublikowane w zeszłym roku w czasopiśmie Nature wykazały, że jeśli globalne ocieplenie osiągnie 2°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej, ponad połowa z 2234 ośrodków narciarskich zbadanych w 28 krajach europejskich może być narażona na bardzo wysokie ryzyko związane z dostawami śniegu.

W przyszłości sezony narciarskie prawdopodobnie zmienią się, aby odzwierciedlić zmieniający się klimat. Ale nadal nie ma gwarancji śniegu podczas Twojej następnej europejskiej wyprawy narciarskiej.

Co więc możesz zrobić, jeśli pojawisz się w bezśnieżnym ośrodku narciarskim?

Czy ubezpieczenie podróżne pokrywa niedobory śniegu podczas wyjazdów narciarskich?

Niestety większość ubezpieczycieli nie pokryje kosztów rezygnacji z urlopu narciarskiego z powodu małej ilości śniegu lub jego braku.

Dzieje się tak, ponieważ mieści się to w scenariuszu „braku przyjemności”, wyjaśnia dostawca ubezpieczeń podróżnych World Nomads. Jest to zatem równoznaczne z prośbą o zwrot pieniędzy z powodu deszczu podczas wakacji na plaży.

Niemniej jednak kompleksowe ubezpieczenie od sportów zimowych jest ważniejsze niż kiedykolwiek w przypadku wakacji z małą ilością śniegu, ponieważ jazda na nartach po oblodzonych lub słabo krytych stokach zwiększa ryzyko wypadków.

W górach można także uprawiać inne formy aktywności, takie jak piesza turystyka i jazda na rowerze. Obie te aktywności zazwyczaj pokrywane są w ramach ubezpieczenia urlopu narciarskiego.

Co zrobić, jeśli Twój ośrodek narciarski jest zamknięty z powodu niskiego poziomu śniegu

Jeśli wszystkie wyciągi narciarskie w Twoim ośrodku są całkowicie zamknięte na jeden dzień lub dłużej, możesz być uprawniony do zwrotu pieniędzy. Wszelkie rezerwacje hoteli, wynajmu sprzętu lub lekcji będą musiały zostać anulowane lub zmienione za pośrednictwem dostawcy.

W przeciwnym razie możesz być uprawniony do ubezpieczenia podróżnego, w zależności od warunków.

Większość organizatorów wycieczek narciarskich posiada zasady dotyczące scenariuszy braku śniegu, takie jak zmiana dat podróży lub uzyskanie karnetu narciarskiego do pobliskiego ośrodka położonego na większej wysokości i z większą ilością śniegu.

Jeśli na przykład zarezerwowałeś pakiet wakacyjny w Inghams, a z powodu braku śniegu otwartych jest mniej niż 10 procent tras w Twojej miejscowości docelowej, organizatorzy zorganizują transport do ośrodka z lepszymi warunkami objętymi Twoim karnetem narciarskim. Otrzymasz również zwrot pieniędzy za karnety lub lekcje, z których nie możesz skorzystać.

Podobnie Esprit Ski zorganizuje bezpłatny transport do ośrodka w ciągu dwóch godzin od Twojej lokalizacji na maksymalnie trzy dni, jeśli ośrodek, w którym przebywasz, będzie całkowicie zamknięty, a także zorganizuje karnety zastępcze do nowego ośrodka. Zwrócą również wszelkie lekcje jazdy na nartach zarezerwowane za ich pośrednictwem, które nie mogą się odbyć.

Crystal Ski umożliwia bezpłatną zmianę urlopu na inny pakiet, jeśli w ośrodku narciarskim, do którego się wybierasz, otwartych jest mniej niż 10% tras lub jeśli zarezerwowane za jego pośrednictwem lekcje zostaną odwołane.

Dostawca urlopów narciarskich Club Med umożliwi Ci przeniesienie wakacji do innego ośrodka Club Med, jeśli więcej niż 50% terenów narciarskich będzie zamkniętych przez dwa lub więcej kolejnych dni w ciągu pięciu dni od wyjazdu. Alternatywnie możesz zrezygnować bezpłatnie z wyłączeniem kosztów podróży i otrzymać zwrot pieniędzy w postaci vouchera na przyszłą podróż.

Jak możesz zmniejszyć swój wpływ na środowisko podczas jazdy na nartach?

Rok 2023 był najcieplejszym rokiem w historii, co wynikało z emisji gazów cieplarnianych powodowanych przez człowieka. Wybór bardziej ekologicznego sposobu podróżowania to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie wpływu wyjazdu na narty na środowisko.

Do wielu ośrodków narciarskich można dojechać pociągiem, a niektóre oferują nawet zachęty dla gości podróżujących koleją.

Na przykład karnet AlpinExpress Pass, który obejmuje region narciarski Morzine-Avoriaz we Francji, oferuje ekskluzywne zniżki na karnety śnieżne, przewodników narciarskich, spa i inne atrakcje.