O nas
Kontakt

Nowa partia kierowana przez weterana parlamentarzystów zdominowała wybory w Holandii

Laura Kowalczyk

Nowa partia kierowana przez weterana parlamentarzystów zdominowała wybory w Holandii

Lider Nowej Umowy Społecznej (NSC), Pieter Omtzigt, oferuje holenderskim wyborcom alternatywę przy urnach. Doświadczony polityk założył swoją partię w sierpniu. Powiedział reporterowi TylkoGliwice Fernande van Tetsowi, że jest zaskoczony nagłym rozrostem partii.

W środę wyborcy w Holandii udadzą się do lokali wyborczych, aby oddać głos w przedterminowych wyborach powszechnych.

Mark Rutte, najdłużej urzędujący premier kraju, ustąpi ze stanowiska po 13 latach sprawowania urzędu.

Lider rządzącej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) ogłosił to w lipcu po upadku jego rządu w 2021 r., co pogrążyło Holandię w nieoczekiwanej kampanii wyborczej.

Nowa NSC powołana i kierowana przez byłego niezależnego i długoletniego posła do parlamentu Apelu Chrześcijańsko-Demokratycznego (CDA) Pietera Omtzigta zdominowała tę kampanię.

Według badacza ze stopniem doktora Philippe’a Mongraina, w przeciwieństwie do wyborów w 2021 r., centroprawicowa i antysystemowa NSC jest jednym z dwóch silnych pretendentów. Druga to wspólna lista Partii Pracy i Zielonej Lewicy, utworzona w lipcu, na której czele stoi Frans Timmermans, były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Bierze w nim udział rekordowa liczba 26 partii.

NSC zamierza skoncentrować się na swoich głównych tematach, czyli dobrym zarządzaniu i zabezpieczeniu społecznym; sprzeciwia się dalszej integracji z Unią Europejską.

Wyborcy zaprzątają sobie głowę kwestiami krajowymi: niedoborem mieszkań, kryzysem kosztów życia, migracją i opieką zdrowotną.

Omtzigt chce radykalnych zmian w kraju: „Chcemy realizować nasze ideały, a nie zabiegać o władzę dla samej władzy” – powiedział reporterom 49-letni polityk.

Jego popularność wynika z charyzmy i walki z establishmentem politycznym.

Omtzigt odegrał kluczową rolę w ujawnieniu skandalu związanego z zasiłkami na dzieci, który doprowadził do upadku rządu Rutte.

Stwierdził, że jest nieco „oszołomiony” nagłym zainteresowaniem jego partią.

„Sam jestem bardzo zaskoczony tempem, w jakim to wszystko się dzieje. To znaczy, patrzysz na imprezę, która trzy tygodnie temu liczyła pięciu członków.

Obecnie ma 44 kandydatów.

Jednym z nich jest były lider CDA w Amsterdamie, Diederik Boomsma.

„Nowa Umowa Społeczna jest jedyną partią, która może wspólnie stawić czoła największym problemom Holandii” – stwierdził.

Z sondaży wynika, że ​​do utworzenia rządu koalicyjnego potrzebne będą co najmniej trzy partie polityczne.

Mariken van der Velden, adiunkt ds. komunikacji politycznej na Vrije Universiteit Amsterdam, stwierdziła, że ​​będzie to wymagało kompromisu.

„Będzie to wymagało od niego (Pietera Omtzigta) współpracy z innymi stronami i zdobycia tego ogromnego statku, jakim jest rząd, aby nieco zmienić kurs. Obiecuje jednak obrócić statek o 180 stopni, a to nie jest możliwe dla żadnego rządu, więc w pewnym sensie będzie musiał rozczarować ludzi, którzy mają nadzieję, że teraz naprawdę wszystko się zmieni” – powiedziała.