O nas
Kontakt

Nowe badania sugerują, że mikroplastiki mogą być szeroko rozpowszechnione w narządach i wpływać na ich zachowanie

Laura Kowalczyk

Nowe badania sugerują, że mikroplastiki mogą być szeroko rozpowszechnione w narządach i wpływać na ich zachowanie

Nowe badania nad wpływem mikroplastików na myszy sugerują, że te małe cząsteczki mogą wywoływać zmiany w zachowaniu.

Z nowego badania wynika, że ​​mikroplastiki mogą być tak samo rozpowszechnione w organizmie, jak i w środowisku.

Naukowcy wystawili myszy na działanie różnych poziomów mikroplastiku w wodzie pitnej i zbadali wpływ tworzyw sztucznych na narządy i zachowanie.

Mikroplastiki to małe cząsteczki plastiku o długości mniejszej niż 5 mm, które pochodzą z większych tworzyw sztucznych, które uległy rozkładowi, takich jak ubrania, opony i inne przedmioty.

W badaniu opublikowanym w International Journal of Molecular Science autorzy odkryli, że małe cząsteczki plastiku gromadziły się w każdej badanej tkance, w tym głęboko w tkance mózgowej.

„Biorąc pod uwagę, że w tym badaniu mikrodrobiny plastiku były dostarczane doustnie w wodzie pitnej, zawsze prawdopodobne było wykrycie w tkankach takich jak przewód pokarmowy, który stanowi główną część układu trawiennego, lub wątroba i nerki” – stwierdził autor badania Jaime Ross. – w oświadczeniu profesor Uniwersytetu Rhode Island w USA.

„Wykrycie mikroplastiku w tkankach takich jak serce i płuca sugeruje jednak, że mikroplastik przedostaje się poza układ trawienny i prawdopodobnie przechodzi do krążenia ogólnoustrojowego”.

Przyjrzeli się także wpływowi ekspozycji na mikroplastiki przez trzy tygodnie na zachowanie zarówno młodszych, jak i starszych myszy.

Naukowcy twierdzą, że narażenie na tworzywa sztuczne doprowadziło do zmian w zachowaniu myszy podobnych do demencji u ludzi, przy czym wpływ ten był silniejszy u starszych myszy.

„Nikt tak naprawdę nie rozumie cyklu życiowego tych mikroplastików w organizmie, dlatego częścią tego, czym chcemy się zająć, jest kwestia tego, co dzieje się z wiekiem” – stwierdził Ross w oświadczeniu.

„Czy z wiekiem jesteś bardziej podatny na ogólnoustrojowe zapalenie spowodowane mikroplastikiem? Czy Twój organizm może się ich tak łatwo pozbyć? Czy Twoje komórki reagują inaczej na te toksyny?”

Wezwali do dalszych badań w celu ustalenia, w jaki sposób tworzywa sztuczne mogą zmieniać mózg, ponieważ odkryli, że mikroplastiki mogą zmniejszać produkcję białka wpływającego na procesy komórkowe w mózgu.

Mikroplastik wykryty już w tkance ludzkiej

Mikrodrobiny plastiku wykryto już w środowisku w alarmujących ilościach, ponieważ w ostatnich dziesięcioleciach wzrosła ilość odpadów z tworzyw sztucznych.

W badaniu przeprowadzonym w 2019 r. przez naukowców z Kanady oszacowano, że ludzie spożywają od 39 000 do 52 000 cząstek mikroplastiku rocznie, w zależności od wieku i płci.

Liczba ta może znacznie wzrosnąć w zależności od tego, czy dana osoba pije wodę z kranu czy wodę butelkowaną (co naraża ją na więcej mikroplastików).

Badania już sugerują, że te małe cząsteczki plastiku mogą gromadzić się w ludzkich narządach.

Mikroplastiki wykrywano już wcześniej w ludzkiej krwi, płucach, kale, a nawet w łożysku, jednak badania nad ich wpływem na zdrowie człowieka są ograniczone.

„Ogólnie rzecz biorąc, ponieważ narażenie człowieka na (mikroplastiki) jest nieuniknione ze względu na ich trwałość i wszechobecność w środowisku, konieczne jest lepsze zrozumienie ich toksyczności, aby ograniczyć ich wpływ na zdrowie ludzkie” – napisali autorzy nowego badania.