Komisja Europejska za podwyżkę cen obwinia inflację w państwach członkowskich.
Komisja Europejska potwierdziła, że koszt wizy Schengen wzrośnie w czerwcu tego roku.
Jego cena wzrosła o 12 procent. Podstawowa opłata za wizę Schengen wzrośnie z 80 do 90 euro dla dorosłych i z 40 do 45 euro dla dzieci. Komisja obwinia za podwyżkę cen inflację w państwach członkowskich.
Mówi się, że opłaty są nadal „stosunkowo niskie” w porównaniu z kosztem wizy w innych krajach. Na przykład w Wielkiej Brytanii ceny zaczynają się od 134 euro, w USA od 185 euro, a w Australii od 117 euro.
Kraje Schengen obejmują państwa członkowskie UE z wyjątkiem Irlandii i Cypru, a także Rumunię i Bułgarię w przypadku granic lądowych. Norwegia, Islandia, Lichtenstein i Szwajcaria, choć nie są członkami UE, również są częścią Konwencji z Schengen.
Opłata za wizę Schengen wzrośnie od 11 czerwca br.
Kto potrzebuje wizy Schengen?
Wizy Schengen są potrzebne obywatelom spoza UE, którzy nie korzystają z 90-dniowej zasady UE/strefy Schengen. Dotyczy to Republiki Południowej Afryki, Indii, Pakistanu, Sri Lanki i Chinpośród innych.
Są potrzebne w przypadku turystyki lub wizyt rodzinnych, ale nie można ich używać do pracy w 28 krajach Europy. Posiadając wizę Schengen, możesz odwiedzić kraj na okres do 90 dni w dowolnym okresie sześciu miesięcy.
Osoby z takich krajów, jak USA, Kanada, Wielka Brytania i Australia, które przyjeżdżają na krótkie okresy czasu, nie muszą ubiegać się o wizę Schengen. Dzieje się tak dlatego, że przysługuje im 90 dni ruchu bezwizowego z każdych 180.
Każdy, kto chce zostać dłużej lub zostać w celach zawodowych, będzie musiał ubiegać się o inną wizę niż kraj, który chce odwiedzić.
Dlaczego rosną opłaty za wizę Schengen?
Co trzy lata Komisja ocenia te opłaty i może je podnieść w oparciu o listę „obiektywnych kryteriów”. Obejmuje to stopy inflacji oraz średnie wynagrodzenie urzędnika służby cywilnej w państwach członkowskich.
Zaproponowała podwyżkę cen 2 lutego po grudniowym spotkaniu, na którym państwa członkowskie poparły rewizję „przytłaczającą większością głosów”.
Komisja zaproponowała również, aby zezwolić zewnętrznym podmiotom wydającym wizy Schengen na podwyższenie opłat zgodnie ze zmianą.
Maksymalna kwota, jaką mogą pobierać zewnętrzni dostawcy, np. agencje wizowe, które w imieniu państw członkowskich przyjmują wnioski o wizę Schengen, wynosi zwykle połowę standardowej opłaty. Zaproponowała podniesienie tej kwoty z 40 do 45 euro.
Natomiast opłata za wizę Schengen przedłużenie pozostanie na stałym poziomie 30 EUR.
UE rozważa także dalsze podwyższenie opłat dla krajów, które wykazują „niewystarczającą współpracę w zakresie readmisji” – akceptując ponowny wjazd osób wydalonych z państw członkowskich.
W przypadku krajów, które nie wykazały współpracy w zakresie readmisji obywateli, koszt może wzrosnąć ze 120 do 135 euro i ze 160 do 180 euro.