O nas
Kontakt

Od krętych rzek po złote plaże – Walencja to marzenie każdego rowerzysty

Laura Kowalczyk

Take a bike tour of Valencia, Europe

Dzięki złotym plażom, krętej rzece i smakołykom Walencja jest idealnym miejscem na przerwę na rowerze.

Walencja, skąpana w śródziemnomorskim słońcu i koronowana na Zieloną Stolicę Europy w roku 2024, kusi podróżnych obietnicą zrównoważonego piękna.

Tytuł Zielonej Stolicy to nie tylko zaszczyt; to zaproszenie do odkrywania Walencji w sposób przyjazny dla środowiska. Rozbudowana sieć ścieżek rowerowych umożliwia odwiedzającym bezpłatne poruszanie się po mieście, zaczynając od jego olśniewającego historycznego centrum.

Jak zwiedzać Walencję na rowerze

Podróż przez zielone płuca miasta poprowadzi Cię przez zielony dopływ rzeki Turia, przez historyczne centrum, wzdłuż plaży, do El Cabañal i wreszcie do spokojnego uścisku La Albufera.

„Walencja to spektakularne miasto, już znajduje się w lidze najlepszych stolic świata do odwiedzenia. Oczekujemy, że w 2024 r. Walencja będzie nadal się rozwijać, osiągając nowe wyżyny” – mówi Núria Montes, radna ds. turystyki regionu Walencji.

Szybka transformacja miasta w miejsce przyjazne dla środowiska definiuje doświadczenie odwiedzającego. W ciągu zaledwie roku Walencja przeszła niezwykłą metamorfozę, a każdy kilometr ścieżki rowerowej jest świadectwem zaangażowania miasta w zrównoważony rozwój.

Oto, co warto zobaczyć podczas wycieczki rowerowej po Walencji.

Zielony przepływ rzeki Turia: miejska natura w najlepszym wydaniu

„Gdybym miała zwiedzać Walencję na rowerze, z pewnością zaczęłabym od parku nad rzeką Turia, to nasz Central Park” – sugeruje Nuria Montes.

Green Flow nad rzeką Turia to niezwykły park miejski powstały w wyniku przebudowy koryta rzeki. Ta zielona oaza z ponad 10 kilometrami wydzielonych ścieżek rowerowych wije się przez serce miasta, łącząc parki, ogrody i przestrzenie rekreacyjne.

Podążając rzeką Turia, dotrzesz do futurystycznego Miasta Sztuki i Nauki, nowoczesnego kompleksu naukowo-kulturalnego o zapierającej dech w piersiach architekturze. Jego białe futurystyczne budynki stały się ikonami miasta.

Przejedź rowerem przez miejski park nad rzeką Turia.
Przejedź rowerem przez miejski park nad rzeką Turia.

Wybierz się na spacer po historycznym centrum Walencji

Zaczynając od modernistycznego Dworca Północnego, można przespacerować się po jednym z największych historycznych centrów Europy, przecinając place i deptaki pełne zabytków, takich jak Plaza de la Reina, la Catedral i la Plaza Redonda.

Nie przegap La Lonja de la Seda, czyli Giełdy Jedwabiu, arcydzieła architektury późnogotyckiej, które pierwotnie służyło do handlu jedwabiem. Polecany jest także Rynek Centralny, największy w Europie targ ze świeżymi produktami.

Rozpocznij swój spacer po historycznym centrum Walencji na modernistycznym dworcu północnym.
Rozpocznij swój spacer po historycznym centrum Walencji na modernistycznym dworcu północnym.

Walencja: rozkosz na plaży i El Cabañal

Złote piaski plaż Walencji nie tylko zachęcają do relaksu i opalania, ale także świadczą o zaangażowaniu w zrównoważony rozwój. Od południa pola ryżowe ustępują plażom dumnie powiewającym Europejską Błękitną Flagą. W okolicy znajduje się także Marina de Valencia, w której warto zatrzymać się na krótki postój.

Zapuszczając się do El Cabañal, historycznej dzielnicy rybackiej, odkryłem dzielnicę, która płynnie łączy tradycję z nowoczesnością. Wąskie uliczki, kolorowe domy i przyjemna morska bryza tworzą niepowtarzalną atmosferę. Jazda na rowerze przez El Cabañal pozwala podziwiać piękną architekturę i sztukę uliczną.

Zatrzymaj się w Marina de Valencia.
Zatrzymaj się w Marina de Valencia.

La Albufera: idealne połączenie natury i tradycji

Jadąc rowerem przez L’Albufera, możesz odwiedzić trzy naturalne spiżarnie Walencji: pola ryżowe, świeże ryby oraz warzywa i owoce z sadu otaczającego miasto.

La Albufera to największe jezioro w Hiszpanii i ceniony teren podmokły. Jadąc na rowerze szlakami otaczającymi lagunę, goście mogą cieszyć się orzeźwiającym naturalnym krajobrazem. Obszar ten jest żywym świadectwem delikatnej równowagi pomiędzy ochroną środowiska a honorowaniem tradycyjnego stylu życia.

La Albufera to największe jezioro w Hiszpanii.
La Albufera to największe jezioro w Hiszpanii.

Zakończ dzień zwiedzając okolice portu i delektując się różnorodną ofertą gastronomiczną, jaką Walencja ma do zaoferowania. „Od przysmaków wyróżnionych gwiazdką Michelin po tradycyjną kuchnię – każdy zakątek to szansa na zaspokojenie wszystkich gustów i budżetów” – mówi Nuria Montes.