O nas
Kontakt

Od prezydenta do oskarżonego: pytania dotyczące procesów Donalda Trumpa

Laura Kowalczyk

Od prezydenta do oskarżonego: pytania dotyczące procesów Donalda Trumpa

Procesy karne i cywilne zajmują ważne miejsce w programie Trumpa na rok 2024, ale były prezydent, wciąż utrzymujący, że jest niewinny, nadal jest ulubionym kandydatem Republikanów przed wyborami prezydenckimi w USA

4 marca 2024 r. były prezydent USA Donald Trump stanie przed pierwszym procesem karnym.

Sędzia okręgowy Tanya S. Chutkan prowadzi proces przeciwko biznesmenowi w Waszyngtonie, gdzie toczy się wobec niego postępowanie karne za rzekomą próbę obalenia wyniku wyborów prezydenckich w 2020 roku.

Odrzuciła wniosek obrońców Trumpa o odroczenie procesu do czasu kolejnego sondażu, który odbędzie się w listopadzie 2024 r. Trump nadal jest ulubionym kandydatem Republikanów, jego przedstawiciele wnioskowali o rozpoczęcie procesu w kwietniu 2026 r.

Marcowy termin przypada na dzień przed Super Wtorkiem, czyli w Stanach Zjednoczonych miejscem najbliższym prawyborów krajowych, ponieważ kilkanaście stanów, zarówno republikańskich, jak i demokratycznych, będzie jednocześnie przeprowadzać wewnętrzne procesy mające na celu wybranie swoich kandydatów.

Proces w Waszyngtonie

Były prezydent stanie przed Waszyngtonem oskarżony o cztery zarzuty: spisek mający na celu oszukanie Stanów Zjednoczonych, spisek mający na celu utrudnianie oficjalnego postępowania, utrudnianie i próba utrudniania oficjalnego postępowania oraz spisek przeciwko prawom.

Za pierwszy z zarzutów mógł otrzymać maksymalnie pięć lat więzienia, za drugi i trzeci odpowiednio po dwadzieścia lat, a za czwarty dziesięć lat.

Jeśli harmonogram prac sądowych pójdzie zgodnie z planem, a ława przysięgłych uzna go za winnego, kariera wyborcza Trumpa wkroczy na nieznane terytorium, ponieważ Konstytucja USA nie przewiduje dokładnego planu działania w sprawie nowo wybranego prezydenta odbywającego karę więzienia lub zagrożonego karą więzienia.

Prezydent i skazany?: Pytania generowane przez „sprawę Trumpa”

Zdaniem Grega Swensona, przewodniczącego Partii Republikańskiej za Granicą w Wielkiej Brytanii, „jest bardzo mało prawdopodobne”, aby były prezydent trafił za kratki.

„Nawet jeśli zostaną wydane wyroki skazujące, zostanie złożona apelacja i prawdopodobnie można je uchylić w wyniku apelacji” – mówi Swenson, dodając: „Istnieje możliwość, że (Trump) zostanie skazany za jedno z tych rzekomych przestępstw lub jeden z tych zarzutów, ale ponownie jest mało prawdopodobne, że pójdzie do więzienia”.

Analityk przyznał jednak również, że gdyby taka możliwość się zmaterializowała, wciągnęłaby Stany Zjednoczone w bezprecedensowy epizod w swojej historii. Scott Lucas, profesor polityki amerykańskiej na Uniwersytecie w Birmingham, zgodził się w tej kwestii ze Swensonem.

Alex Brandon/Prawa autorskie 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone.
Były prezydent Donald Trump rozmawia z reporterami przed odlotem z międzynarodowego lotniska Hartsfield-Jackson w Atlancie, czwartek, 24 sierpnia 2023 r. w Atlancie.

„Trump może kandydować na prezydenta, nawet jeśli jest skazany za przestępcę. Konstytucja nic mu nie zabrania. Istnieje możliwość, że mógłby zostać skazany za jedno z tych rzekomych przestępstw. W hipotetycznym przypadku tak się stało nadal mógłby kandydować w wyborach. Teraz nie wiadomo, jak będzie sprawował swoją funkcję prezydenta, ponieważ sytuacja jest bezprecedensowa”.

Znaczenie procesu w Gruzji

Ogłoszenie procesu w Waszyngtonie nastąpiło kilka minut po tym, jak stało się jasne, że akt oskarżenia przeciwko Trumpowi i 18 innym oskarżonym w Gruzji za próbę odwrócenia w tym stanie wyników wyborów w 2020 roku nastąpi 6 września.

Proces, którego data nie została jeszcze ustalona, ​​może okazać się kluczowy dla losów byłego prezydenta. Wszystko polega na różnicy między przestępstwem federalnym a przestępstwem stanowym.

(Donald Trump) nie może sam siebie ułaskawić pod zarzutem stanu. Eksperci prawni nie sądzą nawet, że może on sobie ułaskawić w sprawie federalnej, ale wciąż nad tym debatują. Nie ma wątpliwości, że nie ma on władzy nad stanami, aby to zrobić.

Scotta Lucasa

Profesor polityki amerykańskiej na Uniwersytecie w Birmingham

Według amerykańskiego profesora żaden urzędujący prezydent nie może wykorzystać swoich uprawnień wykonawczych do unieważnienia wydanej przeciwko niemu decyzji sądu w Gruzji ani w żadnym innym stanie.

„Z tego powodu fakt, że grozi mu setki lat więzienia na podstawie 13 zarzutów popełnionych w Gruzji, jest pod pewnymi względami poważniejszy niż setki lat, jakie grożą mu w pozostałych sprawach” – podsumował Lucas.

Swenson ze swojej strony wyjaśnił, że istnieje możliwość ułaskawienia na szczeblu stanowym, ale to od gubernatorów zależy, czy zostanie ona przyznana, jeśli dana osoba przyjmie na siebie zbrodnię i wyraźnie okaże „oznaki skruchy”.

Inne próby: gdzie i kiedy

Trump nie przyznał się także do innych zarzutów, za które jest oskarżony: za nieprawidłowe płatności na rzecz aktorki porno Stormy Daniels w celu uciszenia jej podczas kampanii wyborczej w 2016 r. na temat ich „afery” z przeszłości, za nielegalne zabranie ze sobą tajnych dokumentów z Białego Domu i za atak na Kapitol.

Rozpoczęcie procesu w sprawie nieprawidłowych płatności na rzecz Daniels zaplanowano na 25 marca 2024 r. w Nowym Jorku.

Proces na Florydzie dotyczący tajnych dokumentów, które zabrał z Białego Domu do swojej rezydencji w Mar-a-Lago, zaplanowano na 20 maja 2024 r.

Jednak pomimo poważnych oskarżeń pod jego adresem były prezydent nie przyznał się do winy i według sondaży nadal jest głównym kandydatem na prezydenta wśród Republikanów.