O nas
Kontakt

Ofgem obniża pułap cenowy: co to oznacza dla rachunków za energię w Wielkiej Brytanii?

Laura Kowalczyk

Demonstrators hold up placards as they protest outside the British energy regulator, Ofgem. London, Friday, Aug. 26, 2022.

Od kwietnia gospodarstwa domowe w Anglii, Szkocji i Walii będą płacić o 12% mniej rachunków za energię, choć koszty pozostają historycznie wysokie.

Brytyjski organ regulacyjny ds. energetyki Ofgem oświadczył w piątek, że w odpowiedzi na spadające koszty hurtowe zniesie górny limit cen energii.

Od kwietnia do czerwca maksymalna cena, jaką dostawcy mogą pobierać od swoich klientów, spadnie do najniższego poziomu od dwóch lat.

W porównaniu z tym samym okresem 2023 r. Ofgem przewiduje redukcję o około 12%, podnosząc średni roczny rachunek gospodarstwa domowego do 1690 funtów.

To spadek w porównaniu z obecną roczną sumą wynoszącą 1928 funtów, co pozwala klientom zaoszczędzić średnio 20 funtów miesięcznie.

Ceny gazu w ramach polecenia zapłaty będą ograniczone do 6 pensów za kilowatogodzinę (kWh), a ceny energii elektrycznej do 24 pensów za kWh.

Dla porównania z obecnymi cenami, polecenie zapłaty za gaz jest ograniczone do 7,42 pensa za kWh, a prąd do 28,62 pensa za kWh.

Choć stanowi to pozytywną zmianę dla klientów, energia pozostaje znacznie droższa niż przed zimą 2021 r.

„To dobra wiadomość, że pułap cenowy spadł do najniższego poziomu od ponad dwóch lat” – powiedział dyrektor generalny Ofgem Jonathan Brearley, „ale nadal istnieją poważne problemy, którymi musimy się zająć, aby zapewnić zbudowanie systemu, który będzie bardziej odporne w dłuższej perspektywie i bardziej sprawiedliwe dla klientów.

Ze względu na niedobory dostaw spowodowane odbiciem po pandemii ceny ropy, gazu i energii elektrycznej zaczęły rosnąć pod koniec 2021 r., a tendencja ta uległa zaostrzeniu w roku następnym, kiedy Rosja najechała Ukrainę.

Gwałtowny wzrost cen energii był główną przyczyną kryzysu inflacyjnego w Wielkiej Brytanii, chociaż obecnie ceny zaczęły spadać w związku z stabilizacją rynków i powrotem do dobrej kondycji finansowej dostawców.

Od listopada hurtowe ceny gazu w Wielkiej Brytanii spadły o 40%, co oznacza, że ​​niższe koszty dla dostawców mogą przełożyć się na niższe rachunki dla konsumentów.

Ogłaszając nowy pułap cenowy, Ofgem stwierdził również, że jego celem jest zapewnienie klientom korzystającym z przedpłaty bardziej sprawiedliwej oferty.

Klienci korzystający z liczników przedpłatowych (PPM), którzy płacą rachunki w trybie płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem, są zazwyczaj obciążani wyższymi stawkami niż klienci płacący za pomocą polecenia zapłaty.

Czasami liczniki te są instalowane na siłę, jeśli klienci nie płacą rachunków za energię, ponieważ w związku z tym wystawiane są z góry rachunki za jej zużycie.

W listopadzie Ofgem stwierdził, że kryzys związany z kosztami życia wzbudził obawy dotyczące tego typu systemów płatności.

„Klienci PPM stanowią obecnie najwyższy odsetek niepełnosprawnych, przewlekle chorych i klientów o niskich dochodach, niezależnie od metody płatności” – stwierdził organ regulacyjny.

„Obecnie płacą nieco niższe stawki jednostkowe, ale wyższe opłaty bieżące niż klienci korzystający z polecenia zapłaty (DD) ze względu na stałe koszty operacyjne”.

Ofgem ogłosił w piątek, że aby wesprzeć klientów PPM, opłaty stałe zostaną zmienione, tak aby osoby posiadające liczniki przedpłatowe zaoszczędziły około 49 funtów rocznie, podczas gdy klienci korzystający z polecenia zapłaty zapłacą o 10 funtów więcej.

Organ regulacyjny planuje również dodać tymczasową opłatę roczną w wysokości 28 funtów do rachunków konsumentów płacących za pomocą polecenia zapłaty lub standardowego kredytu.

Ma to na celu zarządzanie długiem wynoszącym 3,1 miliarda funtów, który klienci mają wobec dostawców, chociaż dodatkowe opłaty nie będą miały wpływu na osoby korzystające z liczników przedpłatowych.

Zwolnienie odzwierciedla fakt, że klienci PPM nie kumulują tego samego poziomu zadłużenia, ponieważ z czasem uzupełniają swój kredyt.