O nas
Kontakt

Ogłoszono jury Berlinale 2024: Do Lupity Nyong’o dołączyło sześć eklektycznych talentów

Laura Kowalczyk

Berlinale 2024 jury announced - left to right: Jasmine Trinca, Christian Petzold, Lupita Nyong’o, Ann Hui, Brady Corbet

Eklektyczne jury zadecyduje, kto zdobędzie upragnione Niedźwiedzie w tej edycji.

Międzynarodowe jury 74. Festiwalu Filmowego w Berliniena którego czele stoi Lupita Nyong’o.

W jury zasiądzie niemiecki reżyser Christian Petzold (Ogień), chińska reżyserka Ann Hui (Złota era, miłość po miłości), amerykański aktor, producent i reżyser Brady Corbet (Tajemnicza Skórka, Vox Lux), hiszpański reżyser Albert Serra (Pacyfikacja), włoska aktorka i reżyserka Jasmine Trinca (Fortunata) i ukraińska pisarka Oksana Zabużko („Muzeum porzuconych tajemnic”, „Tutaj może trafić Twoja reklama”).

Wspólnie zadecydują, kto zdobędzie festiwalowe Złote i Srebrne Niedźwiedzie.

Podczas Berlinale ogłoszono także, kto stanie na czele panelu bocznego festiwalu Encounters. Trzej reżyserzy w jury to Lisandro Alonso z Argentyny (Jauja, Eureka), Kanadyjczyk Denis Côté (Un été comme ça) i Włoszka Tizza Covi (Wera).

W jury nagrody dla najlepszego debiutu fabularnego, przyznawanej debiutanckiemu filmowi w sekcjach Berlinale, zasiada amerykańska reżyserka Eliza Hittman (Nigdy Rzadko Czasami Zawsze), kanadyjska kuratorka filmowa i pisarka Andréa Picard oraz duńska producentka Katrin Pors.

W innym miejscu niemiecki reżyser i scenarzysta Ilker Çatak (Salon Nauczyciela), hiszpański artysta i badacz dźwięku Xabier Erkizia oraz amerykańska reżyserka i scenarzystka Jennifer Reeder (Noże i skóra, sprawca) to międzynarodowe jury filmów krótkometrażowych konkursu Berlinale Shorts 2024.

Ponadto prelegentami tegorocznej inicjatywy Berlinale Talents będą m.in. Martin Scorsese, Lupita Nyong’o, Joanna Hogg, Ira Sachs, Peaches i Mati Diop.

Festiwal Filmowy w Berlinie odbędzie się w dniach 15–25 lutego. Bądź na bieżąco z kanałem TylkoGliwice Culture, który będzie obecny na miejscu i publikował codzienne raporty i recenzje z Berlina.