O nas
Kontakt

Opady deszczu pozwalają Katalonii po raz pierwszy od początku suszy złagodzić ograniczenia dotyczące wody

Laura Kowalczyk

Joan Torrent, 64, fills plastic jugs at a natural spring in Gualba, about 50 km northwest of Barcelona, Spain in January when the drought was at its worst

Poziom zbiorników w Katalonii był wyjątkowo niski, ale od tego czasu wzrósł, co oznacza, że ​​ograniczenia w zużyciu wody zostaną – na razie – złagodzone.

Władze ogłosiły, że region Katalonii ma zamiar złagodzić ograniczenia w korzystaniu z wody na dużym obszarze, w tym w stolicy Barcelonie, po niedawnych opadach deszczu, które złagodziły długotrwałą suszę.

W lutym Katalonia ogłosiła stan nadzwyczajny z powodu suszy, gdy pojemność jej zbiorników spadła do poziomu poniżej 16 procent po prawie trzech latach opadów poniżej średniej.

Jednak ciągłe opady deszczu w ostatnich tygodniach zwiększyły rezerwy o prawie 25 procent. Ogólnie rzecz biorąc, zbiorniki w Hiszpanii są zapełnione w znacznie bardziej obiecującym stopniu – w 66%.

Poluzowanie ograniczeń oznacza, że ​​dla około 6 milionów osób indywidualne limity zużycia zostaną zwiększone z 200 do 230 litrów dziennie. Katalońska agencja wodna podaje, że przeciętny mieszkaniec zużywa obecnie w domu 116 litrów wody dziennie.

Rolnicy będą musieli ograniczyć swoje średnie zużycie jedynie o 40 procent zamiast o 80 procent, podczas gdy użytkownicy przemysłowi będą musieli zaoszczędzić tylko 15 procent w porównaniu z poprzednimi 25 procentami.

Katalonia twierdzi, że jest lepiej przygotowana na tegoroczną suszę

David Mascort, który stoi na czele katalońskiego urzędu ds. ochrony środowiska, powiedział, że w październiku nadal planują instalację pływającej instalacji odsalania u wybrzeży Barcelony.

Powiedział, że rezerwy Katalonii na obszarach zasilanych rzekami Ter i Llobregat są obecnie na prawie tym samym poziomie co w roku poprzednim.

„Jesteśmy w takiej samej sytuacji jak w zeszłym roku, ale tym razem jesteśmy lepiej przygotowani. Jeśli w maju 2023 r. około 65 procent naszej wody pochodziło z naszych zbiorników, obecnie jest to tylko 50 procent” – powiedział Mascort. Dzieje się tak dzięki rozbudowie katalońskiej infrastruktury ponownego wykorzystania wody i odsalania.

Jednak w związku ze zbliżającymi się w niedzielę wyborami regionalnymi w Katalonii rząd stara się nie dawać obywatelom zbyt wielkich nadziei, że ograniczenia zostaną złagodzone w dłuższej perspektywie.

„Susza się nie skończyła” – ostrzegła przed wyborami Patrícia Plaja, rzeczniczka rządu Katalonii.