Pierwszy dzień spotkania skrajnie prawicowych europejskich nacjonalistów na NatCon został przerwany, gdy wkroczyła policja, próbując go zamknąć.
Sąd Najwyższy w Brukseli zezwolił na kontynuowanie przez drugi dzień zgromadzenia skrajnie prawicowych europejskich polityków nacjonalistycznych, twierdzą organizatorzy konferencji, po tym jak policja próbowała je zamknąć we wtorek.
Premier Węgier Viktor Orbán, kandydat francuskiej skrajnej prawicy Eric Zemmour i były premier Polski Mateusz Morawiecki mieli przemawiać na dwudniowej konferencji Narodowego Konserwatyzmu (NatCon) w Brukseli, która nie mogła znaleźć miejsca w stolicy Belgii chętnych do jego gospodarza.
Pierwszego dnia wydarzenia założyciel Partii Brexit, Nigel Farage, przemawiał do publiczności w Claridge w dzielnicy Saint-Josse Ten Noode, kiedy we wtorek około godziny 12:30 czasu środkowoeuropejskiego interweniowała policja, wydając nakaz zamknięcia placówek.
Niemiecka skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) podała, że decyzja o zezwoleniu na kontynuację spotkania NatCon została podjęta w nocy na nadzwyczajnym posiedzeniu sądu administracyjnego.
„Belgijski wymiar sprawiedliwości podjął działania w celu ochrony wolności słowa i zgromadzeń, wydając późnym wieczorem stanowcze, stanowcze orzeczenie na korzyść Konferencji Narodowego Konserwatywności” – czytamy w oświadczeniu.
Nie tylko uczestnicy konferencji byli oburzeni posunięciami policji. Premier Belgii Alexander de Croo napisał na X że nie było powodu, aby go zamknąć.
„To, co wydarzyło się dzisiaj w Claridge, jest niedopuszczalne” – napisał. „Autonomia gmin jest kamieniem węgielnym naszej demokracji, ale nigdy nie może unieważnić belgijskiej konstytucji gwarantującej wolność słowa i pokojowe zgromadzenia od 1830 r. Zakaz spotkań politycznych jest niezgodny z konstytucją. Kropka.”
Narodowi Konserwatyści to sojusz polityków, osób publicznych i naukowców typowo kojarzonych z populistyczną prawicą, wyznający zarówno wartości konserwatywne, jak i nacjonalistyczne, znany ze swojego silnego eurosceptycznego i antyimigracyjnego stanowiska.
W zeszłym roku konferencja wywołała niepokój w Wielkiej Brytanii, gdy jeden z mówców, brytyjski historyk Douglas Murray, poskarżył się, że przyczynę nacjonalizmu niesprawiedliwie łączono z dwiema wojnami światowymi – lub, według jego słów, „w XX wieku Niemcy narobili dwa razy bałaganu”. .