O nas
Kontakt

Oscary 2024: Stagnacja w produkcjach zrównoważonych pod względem płci – tylko 3 filmy nominowane do Oscara otrzymują pieczęć ReFrame

Laura Kowalczyk

‘Barbie’ and ‘Past Lives’ among 29 films awarded this year

Z badania Reframe wynika, że ​​„nie nastąpił zauważalny wzrost liczby filmów spełniających kryteria Stampu”, przyznawanego filmom fabularnym, w których zatrudniają kobiety lub osoby o innych niedostatecznie reprezentowanych tożsamościach/ekspresjach płciowych w co najmniej 50% kluczowych filmów. role.

ReFrame, koalicja na rzecz równości płci założona przez WIF i Sundance Institute oraz IMDbPro ogłosiły, że 29 ze 100 najpopularniejszych filmów 2023 roku otrzymało „pieczęć” ReFrame za produkcje zrównoważone pod względem płci.

Wśród tych 29 znajdują się nominowani do Oscara Anatomia upadku, lalka Barbie, Maj grudzień, Niad, Poprzednie życiaI Płonące gorąco.

3 z 10 filmów nominowanych w kategorii Najlepszy film spełniają kryteria ReFrame Stamp dotyczące równowagi płci: Anatomia upadku, lalka BarbieI Poprzednie życia – wszystkie zajmują ważne miejsce na naszej liście najlepszych filmów 2023 roku.

Jest to zgodne z wynikami z poprzedniego roku, w którym również 30% nominowanych do nagrody Best Picture osiągnęło wynik (Awatar: Droga Wody, Wszystko Wszędzie Wszystko na razI Kobiety rozmawiają).

Jak wynika z oficjalnego raportu: „Stempel ReFrame przyznawany jest funkcjom, które zatrudniają kobiety lub osoby o innych niedostatecznie reprezentowanych tożsamościach/ekspresjach płciowych (w tym osoby trans, osoby niebinarne lub osoby niezgodne płciowo) na co najmniej 50% kluczowych ról”.

Należą do nich scenarzysta, reżyser, producent, główny, współprowadzący, autor zdjęć, scenograf, projektant kostiumów, montażysta, kompozytor, kierownik muzyczny, kierownik ds. efektów wizualnych, producent liniowy, kierownik produkcji jednostkowej, pierwszy asystent reżysera, koordynator kaskaderów i koordynator ds. intymności.

„Dodatkowe punkty przyznawane są produkcjom, które na kluczowych stanowiskach zatrudniają wykwalifikowanych kandydatów o kolorze skóry, a także osobom, w których ekipach panuje ogólny parytet płci”.

W raporcie przedstawiono fascynujące – i alarmujące – ustalenia.

Liczba 29% pozostaje zgodna z ustaleniami rok do roku, odkąd ReFrame zaczęło analizować tę listę.

Oto zestawienie:

 • 2020 – 29%
 • 2021 – 28%
 • 2022 – 29%
 • 2023 – 29%

Z badania wynika, że ​​„nie nastąpił zauważalny wzrost liczby filmów spełniających kryteria znaczka”.

„Stwierdzenie, że ta sama liczba filmów kwalifikuje się do znaczka rok do roku, wskazuje, że nie odnotowujemy żadnego znaczącego wzrostu ogólnego zróżnicowania ze względu na płeć w przypadku osób zatrudnionych powyżej lub poniżej poziomu w filmach fabularnych wydawanych przez największe studia”.

Inne ustalenia obejmują:

 • Na 100 najpopularniejszych filmów w 2023 r. 19 wyreżyserowały kobiety, a jeden wyreżyserowała osoba niebinarna – co oznacza wzrost w porównaniu z 14 reżyserkami w 2022 r.
 • W 2023 r. dziewięć filmów wyreżyserowały kolorowe kobiety, a w 2022 r. tylko dwa wyreżyserowały kobiety kolorowe.
 • W 2023 r. liczba głównych ról kobiet w 100 filmach znajdujących się na liście wynosiła 36, ​​co oznacza kolejny spadek (-21,74%) w porównaniu z rokiem ubiegłym, w którym w 2022 r. obsadzano 46 głównych ról.
 • Spośród 100 najpopularniejszych filmów 30 zatrudniło pisarki, z czego 8 (26,67%) to pisarki kolorowe – co stanowi niewielki spadek w porównaniu z 2022 r., kiedy zatrudniono 32 pisarki. 0 osób trans i niebinarnych napisało najlepsze filmy w 2022 lub 2023 roku.
 • W 2023 r. kobiety operatorki zatrudniały tylko trzy filmy, co oznacza spadek w porównaniu z 2022 r., w którym naliczono siedem. To sprawia, że ​​operator jest najbardziej zajmowaną przez mężczyzn rolą.
 • Po DoP pierwszymi asystentami reżysera byli w 91% mężczyźni, a kompozytorzy w 90% mężczyźni.

Jeśli chodzi o występ w studiu, oto podsumowanie:

 • W porównaniu do 2022 roku większość studiów zwiększyła swój udział wydań Stamped (A24, Lionsgate, NBCUniversal, Paramount) lub pozostała w dużej mierze niezmieniona (Apple, Disney, Netflix, Warner Bros. Discovery, niezależni dystrybutorzy).
 • W 2023 r. 50% filmów wydanych przez A24 i Amazon Prime Video zdobyło znaczek ReFrame Stamp – co oznacza poprawę w porównaniu z 2022 r., kiedy A24 osiągnęło 40%, a Amazon 0%.
 • Najmniej reprezentowanych było Sony – tylko 1 z 12 filmów na liście zdobył pieczęć ReFrame.

Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat ReFrame i pełnego raportu IMDb.

Tegoroczna gala wręczenia Oscarów odbędzie się w niedzielę 10 marca. Bądź na bieżąco z TylkoGliwice Culture, aby otrzymywać aktualności, aktualizacje i relacje na żywo w przyszły weekend.