O nas
Kontakt

Ożywienie gospodarcze w Wielkiej Brytanii nastąpiło szybciej, niż oczekiwano na początku 2024 r

Laura Kowalczyk

People walk along a street in a shopping district in central London

Zrewidowane oficjalne dane pokazują, że brytyjska gospodarka rosła w szybszym tempie, niż początkowo oczekiwano, w pierwszych trzech miesiącach 2024 r., po wyjściu kraju z recesji.

Urząd Statystyk Krajowych (ONS) potwierdził w dzisiejszym oświadczeniu, że między styczniem a marcem produkt krajowy brutto (PKB) Wielkiej Brytanii wzrósł o 0,7% w porównaniu do początkowych szacunków wynoszących 0,6%.

Oznacza to, że brytyjska gospodarka odbiła się jeszcze mocniej niż oczekiwano po recesji pod koniec 2023 r., kiedy to gospodarka skurczyła się o 0,1% w trzecim kwartale i 0,3% w czwartym kwartale.

Początkowe dane za pierwszy kwartał roku były wyższe, niż oczekiwali ekonomiści, a do wzrostu przyczynił się rozwój sektora usług, który obejmuje takie firmy jak fryzjerzy, banki i hotele, jak podał ONS.

Jednak podczas gdy wzrost w usługach został zrewidowany w górę, wzrost w sektorze przetwórstwa przemysłowego został zrewidowany w dół ze względu na gromadzenie większej ilości danych.

Paul Dales, główny ekonomista brytyjskiej firmy badawczej Capital Economics, powiedział, jak podaje BBC, że szybszy wzrost PKB na początku 2024 r. wynikał „głównie z rewizji wzrostu wydatków konsumenckich.

ONS stwierdził, że wydatki na wypoczynek i kulturę, a także mieszkanie i żywność wzrosły, i dodał, że dochody do dyspozycji gospodarstw domowych na początku 2024 r. nadal rosły, a pracownicy otrzymali podwyżki.

Dales stwierdził, że oznacza to, że stopa oszczędności gospodarstw domowych wzrosła z 10,2% na koniec ubiegłego roku do 11,1%, co stanowi najwyższą stopę od połowy 2021 r., kiedy to oszczędności wzrosły podczas pandemii Covid.

Dodał, że nowe dane sugerują, że „niezależnie od tego, który premier zostanie wybrany w przyszłym tygodniu, skorzysta na nieco silniejszym ożywieniu gospodarczym”.

Stopy procentowe są obecnie najwyższe od 16 lat i wynoszą 5,25%, co oznacza, że ​​ludzie płacą więcej za pożyczanie pieniędzy na takie cele, jak kredyty hipoteczne i pożyczki, mimo że oszczędzający również otrzymywali lepsze zyski.

Najnowsze dane dotyczące gospodarki pokazują, że w kwietniu nie odnotowała ona wzrostu, po tym jak wyjątkowo deszczowa pogoda zniechęciła konsumentów i spowolniła budowę.

Bank Anglii, który ustala stopy procentowe, otworzył drzwi do ewentualnej obniżki stóp w sierpniu, co byłoby pierwszą obniżką kosztów kredytu od ponad czterech lat.

Siła gospodarki była głównym polem bitwy w kampanii przed wyborami powszechnymi w Wielkiej Brytanii, a wzrost gospodarczy w ostatnich latach był powolny.

Większość przedsiębiorstw, ekonomistów i polityków pragnie stałego wzrostu PKB, ponieważ zwykle oznacza to, że konsumenci wydają więcej, tworzą się dodatkowe miejsca pracy, płacą rządowi więcej podatków, a pracownicy uzyskują lepsze podwyżki wynagrodzeń.