O nas
Kontakt

Państwa członkowskie UE rozpoczynają dyskusje na temat przyszłości ustawy o sieciach

Laura Kowalczyk

The Commission wants to address problems with connectivity as new technological applications require more and more data processing and storage.

Kraje omówią wyniki konsultacji publicznych.

Zgodnie z projektem konkluzji w sprawie planowanego Aktu o sieciach cyfrowych (DNA), do którego dotarła stacja TylkoGliwice, państwa członkowskie pozostają sceptyczne co do planów Komisji Europejskiej dotyczących gruntownej zmiany przepisów telekomunikacyjnych, mających na celu poprawę łączności i infrastruktury sieciowej.

Zgodnie z planem Komisji, zainicjowanym przez komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry’ego Bretona i ogłoszonym 21 lutego, przyszłość infrastruktury cyfrowej musi zostać ponownie oceniona, aby przygotować grunt pod nowe prawo telekomunikacyjne na kolejną kadencję.

Władze chcą zająć się problemami związanymi z łącznością, widmem i inwestycjami, ponieważ nowe zastosowania technologiczne wymagają coraz większej ilości przetwarzania i przechowywania danych.

Podczas jutrzejszego (5 września) spotkania grupy roboczej w Brukseli przedstawiciele rządów krajowych zaapelują jednak do Komisji o dalszą analizę wyzwań wynikających z pojawiających się technologii, rozważenie rozwiązań odpornych na przyszłość i oparcie swoich propozycji na dowodach.

Już w marcu TylkoGliwice informował, że większość krajów podchodzi sceptycznie do takiej przebudowy i kwestionuje potrzebę szybszych i bardziej rozbudowanych połączeń 5G.

Istnieje jednak ogólna zbieżność celów planów: konieczna jest modernizacja infrastruktury telekomunikacyjnej, aby sprostać wymaganiom w zakresie łączności i standardów bezpieczeństwa.

Podczas spotkania Komisja ma przedstawić podsumowanie konsultacji publicznych w sprawie białej księgi, które zakończyły się w czerwcu. Nowa Komisja, która prawdopodobnie obejmie urząd przed końcem tego roku, musi przedstawić propozycję ustawodawczą.

Rządy państw członkowskich UE będą podkreślać, że regulacje dotyczące sektora komunikacji elektronicznej powinny w sposób proporcjonalny uwzględniać zarówno kwestię podaży, jak i popytu, w tym przystępność cenową usług konsumenckich.

Chcą również, aby organ wykonawczy UE wziął pod uwagę inne istotne przeszkody utrudniające rozwój infrastruktury, takie jak obciążenia administracyjne, brak popytu ze strony konsumentów, niedobór mocy produkcyjnych w budownictwie i ryzyko niskiego poziomu wykorzystania sieci na obszarach wiejskich.

Węgry, które przewodzą spotkaniom ministerialnym UE, wezmą pod uwagę ich uwagi, a ich celem jest przedstawienie drugiego tekstu 24 października.

Oczekuje się, że ostateczny tekst wniosków Rady zostanie zatwierdzony przez ministrów telekomunikacji na ich spotkaniu w dniu 6 grudnia.