O nas
Kontakt

Partia Niepodległości Nowej Kaledonii sugeruje „międzynarodową mediację” w sprawie przyszłości terytorium

Laura Kowalczyk

Partia Niepodległości Nowej Kaledonii sugeruje „międzynarodową mediację” w sprawie przyszłości terytorium

Pomimo trzech referendów kwestia konstytucyjnej przyszłości francuskiego regionu Pacyfiku pozostaje daleka od rozstrzygnięcia.

Główna niepodległościowa partia Nowej Kaledonii ponownie potwierdziła swoje odrzucenie dokumentu stanowiącego podstawy negocjacji porozumienia w sprawie przyszłości archipelagu, nie wykluczając jednak skorzystania z „mediacji międzynarodowej”.

Delegaci na odbywający się w tym tygodniu kongres partii Union Calédonienne (UC) podjęli decyzję w środę, zaledwie kilka dni przed piątą w ciągu roku wizytą francuskiego ministra spraw wewnętrznych i terytoriów zamorskich Géralda Darmanina.

Dokument został przedłożony delegacjom niepodległościowym i nieniepodległościowym na spotkaniu w Paryżu na początku września.

„Jesteśmy gotowi do rozmów z państwem, kiedy będzie ono gotowe do omówienia dokumentu, który mu przekazaliśmy” – powiedział Gilbert Tyuienon, pierwszy wiceprezydent Uniwersytetu Kalifornijskiego, na konferencji prasowej w Nouméa.

Wszyscy obserwatorzy czekali, aż UC uzgodni swoje stanowisko w sprawie trwających dyskusji na temat przyszłości instytucjonalnej tego terytorium po trzecim referendum w Nowej Kaledonii w sprawie samostanowienia, którego wynik UC wciąż kwestionuje.

Partia przedstawiła Darmaninowi własne propozycje podczas jego czerwcowej wizyty.

AP Photo/Clotilde Richalet
AP Photo/Clotilde Richalet

Roch Wamytan, czołowa postać partii i przewodniczący Kongresu Nowej Kaledonii, organu decyzyjnego archipelagu, powiedział, że jeśli rząd francuski odmówi rewizji swojego stanowiska, Uniwersytet Kalifornijski zamierza skorzystać z „mediacji międzynarodowej”.

Celem mediacji byłoby wprowadzenie sprawiedliwości okresu przejściowego, aby „postawić przed sądem kolonizację naszego kraju i reparacje” – powiedział, oraz „umożliwić pojednanie między narodami, które Francja sprowadziła tutaj, na naszą ziemię”.

W ostatnich tygodniach rozpoczęły się dyskusje pomiędzy grupami politycznymi Kongresu Nowej Kaledonii z inicjatywy Calédonie Ensemble, niepodległej partii umiarkowanej prawicy.

Tyuienon opisał te dyskusje jako istotną „inicjatywę kaledońską”. Wiceprezydent dał jednak jasno do zrozumienia, że ​​wymiana ta odbywa się „z ludźmi, którzy chcą budować kraj”, a „nie z ludźmi, którzy chcą nas zabrać z powrotem na wojnę”.

Było to nawiązanie do najbardziej radykalnych przeciwników niepodległości. Ich przywódczyni, była sekretarz stanu ds. obywatelstwa Sonia Backès, podała się do dymisji po porażce w ostatnich wyborach senatorskich.