Zwycięski projekt, który otrzyma grant w wysokości do 500 000 euro, zostanie ogłoszony 14 lutego w Nieuwe Instituut w Rotterdamie.
Europejska Fundacja Kultury (ECF) ogłosiła wybór pięciu finalistów ubiegających się o nominację do Pawilonu Europejskiego 2024, skupionej na UE alternatywy dla Biennale w Wenecji.
Te pięć projektów zostało zaproponowanych ze względu na ich potencjał rozpalenia krytycznego dyskursu i ponownego wyobrażenia sobie trajektorii Europy poprzez ekspresję artystyczną.
Pawilon Europejski, uruchomiony przez ECF w 2020 r., przyznaje dotację na uruchomienie w wysokości do 500 000 euro europejskiej organizacji kulturalnej, która przedstawia najbardziej ambitną i przekonującą wizję kuratorowania i goszczenia wydarzeń.
Odsłonięcie tegorocznego zwycięzcy odbędzie się 14 lutego 2024 r. podczas ceremonii w prestiżowym Nieuwe Instituut w Rotterdamie w Holandii.
Oto piątka tegorocznych finalistów:
1) FAILLEprzez Cittadellarte i OGR Torino
FAILLE zbada linię Insubric, śledząc jej trasę przez region alpejski i jej połączenie z bałkańskim szlakiem migracyjnym. Projekt postrzega to terytorium jako zbieżność tożsamości regionalnych.
Czterech partnerów z regionu alpejskiego poprowadzi czteromiesięczne rezydencje artystyczne, podczas których zastanowią się nad współczesnym znaczeniem tych wewnętrznych pogranicza Europy.
Wystawy odbędą się w OGR Torino i Fondazione Pistoletto we Włoszech.
2) Śnijmy, że wszyscy jesteśmy RÓWNIautor: antiwarcoaltion.art i partnerzy
Celem tego ponadnarodowego projektu jest refleksja nad ideą sieci jako potencjalnych ram na przyszłość, umożliwiających przełamanie hierarchicznych relacji i struktur władzy, unikając konwencjonalnych klisz i stereotypów.
Śnijmy, że jesteśmy równi obejmuje połączone wystawy offline i online, odbywające się jednocześnie w różnych lokalizacjach geograficznych, z głównym wydarzeniem w Charkowie na Ukrainie i łączące je w wirtualną sieć za pośrednictwem specjalnie opracowanej platformy internetowej.
3) Płynne stawanie się, autor: Stichting Pássaros | espaço agora teraz i partnerzy
W Płynne stawanie sięniezależni artyści stworzą mobilny pawilon, który wystartuje z Gdańska 1 września 2024 roku. Cztery łodzie, każda z załogą złożoną z pięciu artystów i kapitanem, będą pływać po Dunaju, Renie, Wiśle i Tagu przez 28 dni.
Każda łódź będzie eksplorować inny temat, w tym „Ruiny i potwory”, „Obwody”, „Wspólność” oraz „Ciała i polityka”.
Podróże te posłużą jako platforma dla długotrwałych występów, których zwieńczeniem będzie polifoniczne, interdyscyplinarne dzieło, które zostanie zaprezentowane w Lizbonie w listopadzie 2024 r.
4) Przestrzeń wspólnotyprzez NEON
Ta propozycja proponuje pięciotygodniową wystawę w Krajowej Szkole Teatralnej w Atenach, badającą związek między naszą przewidywaną przyszłością a teraźniejszą rzeczywistością.
Porusza takie kwestie, jak rasizm, mobilność społeczna i klimatyczna oraz prawa migrantów, mając na celu wspieranie przynależności i współistnienia ponad podziałami klasowymi, rasowymi i płciowymi.
Na wystawie zaprezentowany zostanie The AfroGreeks, trwający projekt społecznościowy dokumentujący afrykańską diasporę w Grecji.
5) Utopia nie jest wyspą,przez LABoral Artand Centrum Kreacji Przemysłowej
Projekt ten ma na celu zmobilizowanie utopijnego opowiadania historii i sztuki do wyobrażenia sobie lepszej i ekologicznie opłacalnej przyszłości, ponieważ koncentruje się wokół trzech aspektów dzisiejszej Europy: różnorodności jako cechy składowej, mobilności jako spójnego warunku naszego społeczeństwa oraz działań i polityki klimatycznej jako siły napędowe.
Od września 2024 do kwietnia 2025 LABoral przeznaczy na hosting ponad 2300m2 Utopia nie jest wyspą w formie przestrzeni eksperymentalnej, gdzieś pomiędzy otwartą pracownią, agorą i wystawą, we własnym centrum i w Gijon.
Częścią tych pokazów są prace artystów, którzy wcześniej w pociągu wyjeżdżającym z rodzinnego miasta odbywali 5-tygodniowe rezydencje artystyczne.