O nas
Kontakt

Amerykańskie organy regulacyjne uznają automatyczne połączenia generowane przez sztuczną inteligencję za nielegalne

Laura Kowalczyk

FILE - A man uses a cellphone in New Orleans, August 11, 2019

Amerykańska agencja stwierdziła, że ​​automatyczne połączenia generowane przez sztuczną inteligencję są obecnie nielegalne.

Połączenia wykonywane za pomocą głosów generowanych przez sztuczną inteligencję (AI) są obecnie nielegalne w Stanach Zjednoczonych po jednomyślnej decyzji agencji rządowej.

Amerykańska Federalna Komisja Łączności (FCC) stwierdziła w czwartek, że w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła liczba tego typu połączeń, które mogą wprowadzać konsumentów w błąd poprzez naśladowanie różnych głosów.

Orzeczenie zapadło po tym, jak władze amerykańskiego stanu New Hampshire pogłębiły dochodzenie w sprawie automatycznych połączeń telefonicznych generowanych przez sztuczną inteligencję, które naśladowały głos prezydenta USA Joe Bidena, aby uniemożliwić ludziom głosowanie w zeszłym miesiącu w pierwszych w kraju prawyborach w tym stanie.

Rozporządzenie ze skutkiem natychmiastowym upoważnia FCC do nakładania kar finansowych na firmy, które wykorzystują głosy AI w swoich połączeniach lub blokują dostawców usług, którzy je obsługują.

Według FCC otwiera to także odbiorcom połączeń możliwość składania pozwów i zapewnia prokuratorom generalnym stanowym nowy mechanizm karania osób naruszających zasady.

„Źli aktorzy wykorzystują głosy generowane przez sztuczną inteligencję w niezamówionych automatycznych połączeniach, aby wyłudzić bezbronnych członków rodziny, naśladować celebrytów i wprowadzać w błąd wyborców. Zwracamy uwagę oszustów stojących za tymi automatycznymi połączeniami telefonicznymi” – stwierdziła w oświadczeniu prezes agencji Jessica Rosenworcel.

Władze stanowe USA „będą teraz dysponować nowymi narzędziami umożliwiającymi rozprawienie się z tymi oszustwami i zapewnienie społeczeństwu ochrony przed oszustwami i dezinformacją” – dodała.

Zgodnie z amerykańskim prawem ochrony konsumentów telemarketerzy zasadniczo nie mogą używać automatycznych dialerów ani sztucznych lub nagranych wcześniej wiadomości głosowych do dzwonienia na telefony komórkowe ani nie mogą wykonywać takich połączeń z telefonami stacjonarnymi bez uprzedniej pisemnej zgody odbiorcy połączenia.

Nowe orzeczenie klasyfikuje głosy generowane przez sztuczną inteligencję w automatycznych połączeniach jako „sztuczne”, a zatem możliwe do wyegzekwowania według tych samych standardów, stwierdziła FCC.

Komisja FCC podała, że ​​osobom łamiącym prawo grożą wysokie kary pieniężne, których maksymalna wysokość wynosi ponad 23 000 dolarów (21 351 euro) za każde połączenie.

Agencja korzystała już wcześniej z prawa konsumenckiego, aby ukrócić automatyczne połączenia telefoniczne zakłócające przebieg wyborów, w tym nałożyć grzywnę w wysokości 5 milionów dolarów (4,6 miliona euro) na dwóch konserwatywnych oszustów za fałszywe ostrzeganie mieszkańców przeważnie czarnych obszarów, że głosowanie korespondencyjne może zwiększyć ryzyko aresztowania , windykacja długów i przymusowe szczepienia.

Prawo daje również odbiorcom połączeń prawo do podjęcia kroków prawnych i potencjalnego odzyskania do 1500 dolarów (1392 euro) odszkodowania za każde niechciane połączenie.

„Technologia będzie lepsza”

Josh Lawson, dyrektor ds. sztucznej inteligencji i demokracji w Aspen Institute, powiedział, że nawet w obliczu orzeczenia FCC wyborcy powinni przygotować się na spersonalizowany spam kierowany do nich przez telefon, SMS-y i media społecznościowe.

„Prawdziwi ciemnoskórzy mają tendencję do lekceważenia stawki i wiedzą, że to, co robią, jest nielegalne” – powiedział. „Musimy zrozumieć, że źli aktorzy będą nadal grzechotać klatkami i przekraczać granice”.

Kathleen Carley, profesor w Carnegie Mellon, specjalizująca się w dezinformacji obliczeniowej, stwierdziła, że ​​aby wykryć nadużycia technologii głosowej przez sztuczną inteligencję, należy jasno określić, czy dźwięk został wygenerowany przez sztuczną inteligencję.

Powiedziała, że ​​jest to teraz możliwe, „ponieważ technologia generowania takich połączeń istnieje już od jakiegoś czasu. Jest dobrze poznana i popełnia standardowe błędy. Ale ta technologia będzie coraz lepsza”.

Zaawansowane narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji, od oprogramowania do klonowania głosu po generatory obrazów, są już używane w wyborach w USA i na całym świecie.