O nas
Kontakt

Pawilon Europejski 2024: Oto piątka finalistów, którzy chcą radykalnie zmienić Europę

Laura Kowalczyk

Here are the five contenders for this year

Zwycięski projekt, który otrzyma grant w wysokości do 500 000 euro, zostanie ogłoszony 14 lutego w Nieuwe Instituut w Rotterdamie.

Europejska Fundacja Kultury (ECF) ogłosiła wybór pięciu finalistów ubiegających się o nominację do Pawilonu Europejskiego 2024, skupionej na UE alternatywy dla Biennale w Wenecji.

Te pięć projektów zostało zaproponowanych ze względu na ich potencjał rozpalenia krytycznego dyskursu i ponownego wyobrażenia sobie trajektorii Europy poprzez ekspresję artystyczną.

Pawilon Europejski, uruchomiony przez ECF w 2020 r., przyznaje dotację na uruchomienie w wysokości do 500 000 euro europejskiej organizacji kulturalnej, która przedstawia najbardziej ambitną i przekonującą wizję kuratorowania i goszczenia wydarzeń.

Odsłonięcie tegorocznego zwycięzcy odbędzie się 14 lutego 2024 r. podczas ceremonii w prestiżowym Nieuwe Instituut w Rotterdamie w Holandii.

Oto piątka tegorocznych finalistów:

1) FAILLEprzez Cittadellarte i OGR Torino

OGR Turyn
OGR Turyn

FAILLE zbada linię Insubric, śledząc jej trasę przez region alpejski i jej połączenie z bałkańskim szlakiem migracyjnym. Projekt postrzega to terytorium jako zbieżność tożsamości regionalnych.

Czterech partnerów z regionu alpejskiego poprowadzi czteromiesięczne rezydencje artystyczne, podczas których zastanowią się nad współczesnym znaczeniem tych wewnętrznych pogranicza Europy.

Wystawy odbędą się w OGR Torino i Fondazione Pistoletto we Włoszech.

2) Śnijmy, że wszyscy jesteśmy RÓWNIautor: antiwarcoaltion.art i partnerzy

Plakat do ponadnarodowego projektu Let's Dream We Are EQUAL
Plakat do ponadnarodowego projektu Let’s Dream We Are EQUAL

Celem tego ponadnarodowego projektu jest refleksja nad ideą sieci jako potencjalnych ram na przyszłość, umożliwiających przełamanie hierarchicznych relacji i struktur władzy, unikając konwencjonalnych klisz i stereotypów.

Śnijmy, że jesteśmy równi obejmuje połączone wystawy offline i online, odbywające się jednocześnie w różnych lokalizacjach geograficznych, z głównym wydarzeniem w Charkowie na Ukrainie i łączące je w wirtualną sieć za pośrednictwem specjalnie opracowanej platformy internetowej.

3) Płynne stawanie się, autor: Stichting Pássaros | espaço agora teraz i partnerzy

Zdjęcie promocyjne projektu „Liquid Becomings”
Zdjęcie promocyjne projektu „Liquid Becomings”

W Płynne stawanie sięniezależni artyści stworzą mobilny pawilon, który wystartuje z Gdańska 1 września 2024 roku. Cztery łodzie, każda z załogą złożoną z pięciu artystów i kapitanem, będą pływać po Dunaju, Renie, Wiśle i Tagu przez 28 dni.

Każda łódź będzie eksplorować inny temat, w tym „Ruiny i potwory”, „Obwody”, „Wspólność” oraz „Ciała i polityka”.

Podróże te posłużą jako platforma dla długotrwałych występów, których zwieńczeniem będzie polifoniczne, interdyscyplinarne dzieło, które zostanie zaprezentowane w Lizbonie w listopadzie 2024 r.

4) Przestrzeń wspólnotyprzez NEON

Zdjęcie promocyjne „Przestrzeni wspólnoty”
Zdjęcie promocyjne „Przestrzeni wspólnoty”

Ta propozycja proponuje pięciotygodniową wystawę w Krajowej Szkole Teatralnej w Atenach, badającą związek między naszą przewidywaną przyszłością a teraźniejszą rzeczywistością.

Porusza takie kwestie, jak rasizm, mobilność społeczna i klimatyczna oraz prawa migrantów, mając na celu wspieranie przynależności i współistnienia ponad podziałami klasowymi, rasowymi i płciowymi.

Na wystawie zaprezentowany zostanie The AfroGreeks, trwający projekt społecznościowy dokumentujący afrykańską diasporę w Grecji.

5) Utopia nie jest wyspą,przez LABoral Artand Centrum Kreacji Przemysłowej

Zdjęcie promocyjne filmu „Utopia to nie wyspa”
Zdjęcie promocyjne filmu „Utopia to nie wyspa”

Projekt ten ma na celu zmobilizowanie utopijnego opowiadania historii i sztuki do wyobrażenia sobie lepszej i ekologicznie opłacalnej przyszłości, ponieważ koncentruje się wokół trzech aspektów dzisiejszej Europy: różnorodności jako cechy składowej, mobilności jako spójnego warunku naszego społeczeństwa oraz działań i polityki klimatycznej jako siły napędowe.

Od września 2024 do kwietnia 2025 LABoral przeznaczy na hosting ponad 2300m2 Utopia nie jest wyspą w formie przestrzeni eksperymentalnej, gdzieś pomiędzy otwartą pracownią, agorą i wystawą, we własnym centrum i w Gijon.

Częścią tych pokazów są prace artystów, którzy wcześniej w pociągu wyjeżdżającym z rodzinnego miasta odbywali 5-tygodniowe rezydencje artystyczne.