Oto pięć rzeczy, które wiemy o nowym prezydencie tego kraju nordyckiego.
Po dwóch turach głosowania i szczególnie zaciętym wyścigu Finlandia ma nowego prezydenta.
Alexander Stubb z prawicowej Partii Koalicji Narodowej (lokalnie znanej jako Kokoomus) pokonał w niedzielnym głosowaniu lewicowego polityka Zielonych Pekkę Haavisto.
Oto pięć rzeczy, które wiemy o nowym prezydencie tego kraju nordyckiego:
1. Alex Stubb pochodzi z liberalnego skrzydła swojej partii: jest proeuropejski, opowiada się za równością małżeństw i jest zdeklarowanym internacjonalistą. Wcześniej pełnił funkcję lidera partii, premiera i ministra spraw zagranicznych, a także był posłem do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Mówi biegle po fińsku, szwedzku, angielsku, francusku i niemiecku. Zapalony sportowiec – Stubb wyjechał na uniwersytet w Ameryce w ramach stypendium golfowego – spodziewaj się, że nie zabraknie zdjęć nowego prezydenta Finlandii w obcisłych ubraniach sportowych z lycry, startujących w zawodach iron man lub jeżdżących na nartach, chociaż może mieć mniej czasu na te zajęcia, gdy już zainstalowany w pałacu prezydenckim w Helsinkach.
2. Stubb twierdzi, że chce być prezydentem, który zjednoczy kraj. To nie lada wyzwanie, gdy jego partia Kokoomus stoi na czele rządu koalicyjnego ze skrajnie prawicowymi Finami, a podczas kampanii przed wyborami prezydenckimi wspierają go kontrowersyjne osobistości o homofobicznych postach i politycy skazani za przestępstwa rasistowskie. Jedno z niedawnych fińskich badań wykazało, że 40% zwolenników Stubba nie głosowałoby na jego rywala Haavisto, ponieważ jest on gejem; podczas gdy inne badanie wykazało, że 30% fińskich wyborców stwierdziło, że podczas głosowania bierze pod uwagę seksualność kandydata. To wiele do zjednoczenia.
3. Alex Stubb nigdy nie wstydził się korzystać z mediów społecznościowych i jest znany ze swojej miłości do selfie z kibicami – zwłaszcza tymi celebrytami. „Dla mnie media społecznościowe zawsze były spontanicznym kanałem komunikacji” – napisał Stubb na X, dawniej Twitterze, w październiku 2021 r. „Zarządzam własnym kontem. Zdaję sobie sprawę z ryzyka. Wiele razy się poparzyłem. Powiedział, że lepiej używać mediów społecznościowych do komunikowania się pomimo ryzyka, niż nie komunikować się wcale.
4. Tweet Stubba z 2018 r. z jego „starym przyjacielem i kolegą” Siergiejem Ławrowem nie zestarzał się dobrze i przeprosił za stwierdzenie, że ludzie, którzy chcieli zablokować rosyjskie inwestycje w fińską elektrownię jądrową, to „rusofobowie”.
4. Stubb będzie musiał zachować pokorę. Jedna z krytyki, jaką wielokrotnie otrzymywał w przeszłości, dotyczyła jego aroganckiej i uprawnionej postawy. Zostało to bardzo osłabione podczas tej kampanii, podczas której ciężko pracował, aby sprawiać wrażenie wyważonego i kolegialnego w stosunku do swoich przeciwników, ale musi to utrzymać przez co najmniej sześć lat sprawowania urzędu (już na tym etapie wielu obserwatorów politycznych wątpi, czy kandydowałby na drugą kadencję) termin).
5. Stubb ma duże szanse zastąpić następcę prezydenta Sauli Niinistö, który przez ostatnie dwie kadencje – 12 lat – cieszył się niezwykle wysokim poparciem fińskiego społeczeństwa. Nie ma wątpliwości, że Stubba przyciągnął wyścig ze względu na odnowioną wysoką pozycję fińskiej prezydentury po inwazji Rosji na Ukrainę i rozmowach akcesyjnych Finlandii do NATO. W helsińskim korpusie prasowym żartuje się, że najniebezpieczniejsze miejsce w Finlandii znajduje się pomiędzy Alexem Stubbem a kamerą telewizyjną – to może być prawda, ale istnieje też wiele bardzo przyziemnych obowiązków prezydenckich, które Stubb będzie musiał wypełnić z dala od blasku fleszy i musi pokazać, że jest równie zainteresowany wypiciem popołudniowej kawy z emerytami lub zwiedzeniem fabryki i garnizonu wojskowego, wkraczając na światową scenę, szczerząc przed kamerami telewizyjnymi swój charakterystyczny uśmiech z wielkimi zębami.
Na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów nordyckich w Danii w 2011 r. przyłapano go, jak przy otwartym mikrofonie mówił, że spotkanie to „gówno”, podczas gdy zastępca delegacji zbeształ go, mówiąc, że „jego językiem ciała i słowami nasz minister przekazał, że sprawy nordyckie nie zajmuje wysokie miejsce w jego programie.” Alex Stubb będzie musiał stawić czoła tym, co nudne i nudne, z takim samym entuzjazmem, jak zainteresowanie międzynarodowych mediów, które tak bardzo mu się podoba.