O nas
Kontakt

Według doniesień Sony Music Group kupuje połowę katalogu Michaela Jacksona za 600 milionów dolarów

Laura Kowalczyk

Pop superstar Michael Jackson performs at the 1993 Super Bowl in Pasadena, California.

Szacunkowa transakcja wycenia cały katalog Michaela Jacksona na 1,2 miliarda dolarów (1,1 miliarda euro), co czyni ją najcenniejszą transakcją w historii.

Według doniesień Sony Music Group zgodziła się nabyć połowę katalogu muzycznego Michaela Jacksona za 600 milionów dolarów (557 milionów euro). Jeśli zostanie potwierdzona, będzie to najcenniejsza transakcja w historii pojedynczego muzyka.

Mówi się, że po miesiącach negocjacji Sony w końcu osiągnęło warunki zakupu 50% udziałów w katalogu nagrań muzycznych i tekstów piosenek Jacksona.

Obejmuje to prawa do megahitów artysty, takich jak „Beat It” i „Bad”, a także zasoby wydawnicze będące własnością Jacksona, obejmujące utwory Sly’a Stone’a, Raya Charlesa i Jerry’ego Lee Lewisa.

Mówi się, że w ramach tej transakcji cały katalog Jacksona zostanie wyceniony na 1,2 miliarda dolarów (1,1 miliarda euro), chociaż cena naklejek jest nadal niepotwierdzona i w rzeczywistości może być znacznie wyższa.

Jackson, który zmarł w 2009 roku w wieku 50 lat, nadal jest jednym z najbardziej dochodowych artystów w historii, a jego dziedzictwo przetrwało niezliczone skandale, a nawet śmierć artysty.

Rok po jego śmierci majątek Jacksona przyniósł 275 milionów dolarów (255 milionów euro) – więcej niż Beyoncé, Lady Gaga, Madonna i Jay-Z razem wzięte.

Jego album „Thriller” z 1982 roku jest jednym z dwóch najlepiej sprzedających się albumów wszechczasów i pozostaje maszyną do zarabiania pieniędzy.

Ale Król Popu był także mądrym inwestorem i posiadał głęboką wiedzę na temat branży muzycznej, co przyczyniło się do inwestowania także w katalogi innych artystów.

Jackson po raz pierwszy kupił ATV Music Publishing w 1985 roku, które posiadało prawa do wszystkich piosenek, które John Lennon i Paul McCartney napisali podczas swojej pracy z Beatlesami.

Sony połączyło siły z Jacksonem, kupując połowę firmy w 1995 r., a w 2016 r. zapłaciło 750 mln dolarów za wykup drugiej połowy majątku Jacksona, który nadal posiada.

Sony Music Publishing jest obecnie największym wydawcą muzycznym na świecie i posiada szeroką gamę praw muzycznych, w tym katalogi klasycznych utworów Rolling Stones i Queen oraz współczesnych artystów, takich jak Beyoncé i Lady Gaga.

W ostatnich latach katalogi muzyczne stały się ogromnym biznesem w branży muzycznej. Artyści, którzy niedawno sprzedali swoje poprzednie katalogi, to Bruce Springsteen (podobno za 500 milionów dolarów, czyli 464 miliony euro), Justin Bieber (200 milionów dolarów, czyli 184 miliony euro) i Bob Dylan (za 450 milionów dolarów, czyli 417 milionów euro).