O nas
Kontakt

Plany budowy tunelu komunikacyjnego w Stonehenge będą kontynuowane

Laura Kowalczyk

Tourists looking at The Stonehenge on Salisbury Plain in England.

Działacze przegrali pozew do Wysokiego Trybunału przeciwko wznowionym planom budowy tunelu drogowego pod jednym z najstarszych pomników w Wielkiej Brytanii.

Niedochodowa organizacja „Save Stonehenge WHS” przegrała apelację do Sądu Najwyższego o wstrzymanie budowy tunelu drogowego w pobliżu prehistorycznej budowli.

Sędzia oświadczył, że rząd brytyjski rozważył odpowiednią politykę i że dowody przedstawione przez działaczy „nie dają podstaw” do ich kwestionowania.

Niemniej jednak jedna część odwołania, dotycząca stanowiska Ministra Transportu w sprawie oddziaływania na środowisko, będzie przedmiotem późniejszego rozstrzygnięcia.

National Highways twierdzą, że tunel usunie widok i dźwięk ruchu ulicznego przechodzącego obok tego miejsca, a także skróci czas podróży.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że umieszczenie dużej części ruchliwej, hałaśliwej i uciążliwej drogi A303 w tunelu za Stonehenge jest właściwym rozwiązaniem w przypadku miejsca światowego dziedzictwa kulturowego” – powiedział Duncan Wilson, dyrektor naczelny Historic England.