Liderzy sektora energii odnawialnej opowiadają korespondentowi TylkoGliwice Denisowi Loctierowi, w jaki sposób Europa może lepiej wykorzystać otaczające ją wody, aby wytworzyć niezawodne i zrównoważone źródło energii elektrycznej.
Oceany świata, pokrywające około 70 procent powierzchni planety, są w większości niewykorzystanym źródłem energii. Jednak Wavepiston, światowy lider rozwiązań w zakresie energii fal, chce to wszystko zmienić, wykorzystując siłę oceanu.
Duńska firma przy wsparciu Unii Europejskiej stworzyła rury wodociągowe dużej mocy. Naturalny ruch fal generuje czystą energię za pomocą podwodnych płyt i turbiny.
Urządzenie przechodzi obecnie roczne testy u wybrzeży Gran Canarii na Oceanie Atlantyckim. Metoda ta jest celowo prosta, ale skuteczna i pozwala ograniczyć kosztowne naprawy na morzu. Woda morska przepompowana na ląd służy dwóm celom; można go wykorzystać do wytworzenia czystej energii lub odsalać do wytworzenia świeżej wody.
Michael Henriksen, dyrektor generalny i założyciel Wavepiston, powiedział TylkoGliwice, że ważne jest, aby rury te znajdowały się stosunkowo blisko brzegu, aby ułatwić konwersję energii. W przeciwieństwie do turbin wiatrowych, które według niektórych są brzydkie i zasłaniają obszary naturalnego piękna, rury te znajdują się pod wodą i dlatego nie zasłaniają widoku.
Przetworniki energii i komponenty do odsalania znajdują się w morskim ośrodku badawczym zwanym platformą PLOCAN. Tutaj Wavepiston ma dostęp do sieci energetycznej i szerokiej gamy narzędzi. Firma wykorzystuje płyty wykonane z polipropylenu, materiału, który wygina się bez pękania i wytrzymuje burzliwe warunki bez pękania.
Rozwiązanie francuskie
Położona wysoko w Alpach francuskich, niedaleko miasta Grenoble, HydroQuest, firma wykorzystująca strumienie pływowe do wytwarzania energii elektrycznej, planuje budowę najpotężniejszej na świecie farmy pływowej.
„Możemy dokładnie modelować ruchy Księżyca i efekty grawitacyjne poprzez deformację pływów. Wiemy więc dokładnie, co się dzieje, pod warunkiem, że rozumiemy obszar i kształt dna morskiego. Możemy przewidzieć z dziesięcioletnim wyprzedzeniem prędkość, jaką osiągniemy będziemy mieć na miejscu, a co za tym idzie, produkcja energii elektrycznej” – powiedział Thomas Jaquier, prezes HydroQuest.
Firma HydroQuest zademonstrowała niedawno swoją technologię w ramach finansowanego ze środków UE projektu o nazwie TIGER i pokazała, w jaki sposób można wykorzystać tę technologię do maksymalizacji strumieni pływowych w kanale La Manche i wokół niego.
„Farma pilotażowa to projekt o mocy 17,5 megawata, obejmujący siedem maszyn zainstalowanych na linii w środku Alderney Race. Produkcja energii elektrycznej będzie wynosić 41 gigawatogodzin rocznie. To wystarczy, aby zasilić około 20 000 odbiorców (czyli 8 000 gospodarstw domowych) )” dodał Jaquier.
Wytwarzanie energii w Portugalii
Potężne fale oceaniczne i pływy wzdłuż europejskich wybrzeży Atlantyku i Morza Północnego pomagają europejskim innowatorom w przejściu na czystsze, lokalne źródła energii.
Zmiany są już widoczne w niektórych portach przemysłowych, które robią miejsce dla większej liczby projektów związanych z energią morską. Ponad 120 grup działających w tej rozwijającej się dziedzinie jest reprezentowanych przez Ocean Energy Europe, największą globalną sieć specjalistów w dziedzinie energii oceanicznej.
„Europa ma jedną z największych linii brzegowych na świecie. Ustaliliśmy, że fale i pływy łącznie mogą wytwarzać około dziesięciu procent bieżącego zużycia energii elektrycznej, co może wydawać się niewielkie, ale dokładnie tyle wytwarzają dzisiejsze rozwiązania hydroenergetyczne, czyli wielkie tamy na wszystkich rzekach Europy” – powiedział Rémi Gruet , dyrektor generalny organizacji.
Działa już kilka farm pływowych, a także pierwsze konwertery energii fal na skalę komercyjną. Jeden z takich modeli został opracowany przez firmę CorPower, lidera technologii energii fal. Może wytrzymać gwałtowne burze na morskim stanowisku testowym w Portugalii, utrzymując koszty na rozsądnym poziomie.
Urządzenie wykorzystuje boje z włókna szklanego do generowania energii z fal i stanowi kolejny przykład tego, jak UE może stworzyć zrównoważone źródła energii na rzecz bardziej ekologicznej przyszłości.
Aby zobaczyć pełny raport Denisa, kliknij wideo w odtwarzaczu multimedialnym u góry strony.