O nas
Kontakt

PMQ: Sunak i Starmer kłócą się o to, kto bardziej nie lubi Liz Truss

Laura Kowalczyk

PMQ: Sunak i Starmer kłócą się o to, kto bardziej nie lubi Liz Truss

O co się kłócili: Liz Truss. Keir Starmer z Partii Pracy rozpoczął obrady, ujawniając, że – podobnie jak większość mieszkańców Westminsteru – czytał chwytające za pierwsze strony nagłówki wypowiedzi nieszczęsnej byłej premier torysów w jej nowej książce, która wyrównała rachunki.

Klub książki Starmera: „To naprawdę lektura!” — zawołał Starmer. „Twierdzi, że katastrofalny budżet kamikaze Partii Torysów, który wywołał chaos wśród milionów, był, jej zdaniem, najszczęśliwszym momentem w jej kadencji. Czy premier spotkał się z kimś, kto ma kredyt hipoteczny i kto się zgadza?”

Spójrz tam! „Powinien spędzać trochę mniej czasu na czytaniu tej książki, a trochę więcej na czytaniu porad podatkowych swojego zastępcy przewodniczącego” – odpowiedział Sunak, kiwając głową w związku z trwającym dochodzeniem policyjnym w sprawie warunków życia Angeli Rayner. Zing. Starmer powiedział, że „miliarder” Sunak „oczernia kobietę z klasy robotniczej” – po czym wrócił do swojego nowego, ulubionego materiału do czytania.

Miał w tym wszystkim sens: Starmer wspomniała o Truss – której nagłe obniżki podatków pomogły wywołać kryzys gospodarczy i osłabiły sondaże torysów – próbując powiązać jej zdumiewającą niepopularność z Sunakiem. Starmer chciał zwrócić uwagę, że Sunak nie wykluczył kosztownej propozycji zniesienia brytyjskiego podatku na ubezpieczenie społeczne.

Ale ale ale: Sunak – który za pierwszym razem bezskutecznie walczył z Trussem o przywództwo torysów – był przygotowany. Przekonywał, że głośniej niż większość przestrzegał przed planami byłej premier. „Wszyscy wiedzą, że dwa lata temu nie bałem się ostrzec o tym, do czego doprowadzi jej polityka gospodarcza, nawet jeśli nie było to tym, co ludzie chcieli wówczas usłyszeć” – powiedział Sunak.

Kontynuował: „Wtedy miałem rację. Ale mam też rację, gdy mówię, że polityka gospodarcza (Starmera) byłaby katastrofą dla Wielkiej Brytanii”. Lider Partii Pracy wydawał się nie mieć racji, gotowość premiera do krytykowania krótkotrwałego byłego premiera torysów w protokole.

Wesoła wiadomość dla Liz Truss: Zapytany przez posła Partii Pracy Daniela Zeichnera, jakie było największe osiągnięcie Truss, Sunak powiedział, że jego poprzednik świetnie radził sobie z podpisywaniem umów handlowych. Co, jak zauważycie, zrobiła jako sekretarz handlu, a nie jako premier.

O wiele ważniejsze: pojawiając się w PMQ po raz pierwszy od swojej wygranej w wyborach uzupełniających, podżegający do Gazy poseł George Galloway poprosił Sunaka o opisanie, jak przebiegła jego wtorkowa wieczorna rozmowa z izraelskim Benjaminem Netanjahu, po tym jak Downing Street podało w dogrywka. Sunak powiedział Netanjahu, że „znaczna eskalacja nie leży w niczyim interesie” po ataku Iranu na Izrael.

Jednakże: Sunak nie powiedział, co by zrobił, gdyby Izrael zignorował wezwania Wielkiej Brytanii, aby nie eskalować.

Nienaukowe wyniki na drzwiach: Sunak wyglądał, jakby lubił spróbować z Liz Truss, co oznacza, że ​​dzisiejszym prawdziwym przegranym jest raczej były premier, a nie którykolwiek z obecnych przywódców.

Rishi Sunak 8/10… Keir Starmer 7/10… Liz Truss 1/10.