O nas
Kontakt

Prezydent Ukrainy podpisuje kontrowersyjną ustawę zwiększającą pobór do wojska

Laura Kowalczyk

A Ukrainian servicemen from the Azov brigade, Donetsk region, Ukraine, Friday, April 12, 2024.

Najnowsze informacje na temat wojny na Ukrainie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał we wtorek kontrowersyjną ustawę rozszerzającą zasięg poboru do wojska w celu uzupełnienia sił Ukrainy w dalszym przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji.

Ustawa została przyjęta przez parlament zaledwie kilka dni wcześniej i ma wejść w życie za miesiąc. Ma na celu uproszczenie procesu identyfikacji wszystkich mężczyzn kwalifikujących się do poboru w kraju, z których wielu uniknęło poboru do wojska, nie kontaktując się z władzami.

Prawo zapewnia także żołnierzom zachęty, takie jak premie pieniężne lub pieniądze na zakup domu lub samochodu, na co niektórzy analitycy ostrzegają, że Ukrainy nie stać.

Podpisana ustawa została rozwodniona w stosunku do pierwotnego projektu. Nie zawierał postanowienia przewidującego rotację żołnierzy, którzy odbyli 36 miesięcy walki.

Władze podały, że w nadchodzących miesiącach przygotowany zostanie odrębny projekt ustawy o demobilizacji i rotacji. Opóźnienie wywołało jednak publiczne oburzenie Ukraińców, których bliscy walczą bez przerwy od dwóch lat.

Wyczerpani żołnierze nie mają możliwości oderwania się od pracy na froncie ze względu na obecną skalę i intensywność wojny.

W ostatnich miesiącach Ukraina z trudem odpierała rosyjskie natarcie. Mając przewagę liczebną i uzbrojoną, pilnie potrzebuje dodatkowych żołnierzy i amunicji, lecz rosną wątpliwości co do przyszłości zachodniej pomocy wojskowej.

Szczególnie ważna jest przyszłość polityki USA, gdyż Republikanie w Izbie Reprezentantów w Waszyngtonie wstrzymują przyjęcie pakietu pomocy wojskowej, który wznowiłby finansowanie i dostawy dla ukraińskiego wysiłku wojennego.