O nas
Kontakt

Polityka UE. Amazon zaprasza legislatorów do magazynów w obliczu zakazu parlamentu

Laura Kowalczyk

A worker in a Amazon warehouse.

Amazon jest nadal gotowy otworzyć drzwi swoich magazynów dla europejskich prawodawców, powiedział dziś (6 lutego) gigant technologiczny, gdy politycy wzywali do wykluczenia jego lobbystów z Parlamentu Europejskiego po niestawiennictwie na niedawnym przesłuchaniu.

Przewodniczący Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego (EMPL), Dragos Pîslaru, napisał dziś do przewodniczącej Parlamentu Roberty Metsoli, prosząc o odebranie identyfikatorów dostępu przedstawicielom Amazona na terenie jego siedziby.

Nastąpiło to po tym, jak amerykański rynek internetowy nie pojawił się na przesłuchaniu parlamentarnym w Brukseli zaplanowanym na 23 stycznia i opuścił zaplanowane debaty komisji na temat praw i wolności pracowników w latach 2021 i 2023.

Ustawodawcy rozpoczęli dyskusję, starając się „lepiej zrozumieć doniesienia mediów sugerujące potencjalną inwigilację pracowników Amazon oraz inne praktyki biznesowe i w miejscu pracy, które mogły naruszać prawo”. przez TylkoGliwice – powiedział.

W związku z tym w ubiegłym roku nie odbyła się planowana wizyta komisji w zakładach Amazon w Niemczech i Polsce w celu zapoznania się z warunkami pracy w Amazonie i rozpoczęcia rozmów z pracownikami i ich przedstawicielami.

Z pisma Pîslaru wynika, że ​​w świetle tych okoliczności koordynatorzy komisji EMPL postanowili zwrócić się o odebranie identyfikatorów dostępu lobbystom przedsiębiorstwa.

„To nieuzasadnione, aby Amazon wywierał presję na członków, pozbawiając ich prawa do reprezentowania interesów obywateli europejskich i rozpatrywania zarzutów dotyczących łamania praw podstawowych zapisanych w traktatach europejskich i prawie pracy UE. »

W piśmie napisano, że zakaz dostępu może zostać zniesiony, „jeżeli kierownictwo firmy będzie skłonne zaangażować się w znaczący dialog z Parlamentem i rozwiać nasze szczere obawy”.

Sarah Tapp, rzeczniczka Amazona, powiedziała TylkoGliwice, że firma pozostaje otwarta na „konstruktywny dialog na temat problemów stojących przed sektorem logistycznym i (Amazon) nadal angażuje się w współpracę z Komisją”.

„Wielu posłów do Parlamentu Europejskiego odwiedziło w przeszłości nasze centra dystrybucyjne w całej UE i ponowiliśmy naszą ofertę, aby w najbliższej przyszłości gościć członków komisji w jednym z naszych obiektów” – dodał Tapp.

W zeszłym miesiącu CNIL nałożył na Amazon ogromną karę w wysokości 32 milionów euro po stwierdzeniu, że Amazon France Logistique, który zarządza magazynami firmy we Francji, wdrożył „zbyt inwazyjny system nadzoru” aktywności i wyników pracowników.

Odkrycie to jest następstwem dochodzenia wszczętego w 2019 r. w następstwie skargi pracowników. Amazon France Logistique zatrudnia we Francji około 20 000 pracowników.