O nas
Kontakt

Miss Japonii rezygnuje z tytułu po romansie z żonatym mężczyzną

Laura Kowalczyk

Karolina Shiino is crowned Miss Japan.

Skandal wywołał pytania o to, co to znaczy być Japończykiem w kraju, w którym nadal ceniona jest jednorodność i konformizm.

Urodzona na Ukrainie zwyciężczyni tegorocznego konkursu piękności Miss Japonii oraz organizatorzy konkursu twierdzą, że zrzekła się tytułu po tym, jak w jednym z magazynów ukazał się artykuł o jej romansie z żonatym mężczyzną.

Karolina Shiino została koronowana na Miss Japonii 22 stycznia, rozpoczynając publiczną dyskusję na temat starego pytania o to, co to znaczy być Japonką w kraju, w którym nadal ceniona jest jednorodność i konformizm.

W poniedziałek w wiadomości zamieszczonej na swoim Instagramie Shiino poinformowała, że ​​po ukazaniu się artykułu zaproponowała, że ​​zwróci koronę i zrezygnuje z pracy w agencji modelek.

Powiedziała, że ​​jej oferta została przyjęta i nie komentuje więcej zdarzenia.

W zeszłym tygodniu magazyn Weekly Bunshun doniósł, że Shiino była w związku z żonatym lekarzem.

Początkowo zdawała się potwierdzać związek, ale stwierdziła, że ​​nie wiedziała, że ​​jest żonaty. Jednak w późniejszym oświadczeniu stwierdziła, że ​​jej wcześniejsze wyjaśnienia „nie były prawdziwe” i że była świadoma jego stanu cywilnego oraz faktu, że miał rodzinę.

Twierdziła, że ​​była zszokowana i przerażona tym raportem oraz wpadła w panikę, dlatego nie była w stanie powiedzieć prawdy.

„Bardzo przepraszam, że sprawiłam ogromne kłopoty i że zachowałam się tak, jakbym zdradzała wszystkich, którzy mnie wspierali” – napisała na Instagramie.

Shiino przeprosił także partnera mężczyzny i jego rodzinę, a także inne zaangażowane strony.

Biuro organizatorów Miss Japonii poinformowało we wtorek, że zrzeczenie się tytułu przez Shiino zostało przyjęte i dodało, że miejsce dla zwyciężczyni wyborów 2024 pozostanie puste.

Organizacja stwierdziła również, że „bierze odpowiedzialność” za skandal i przeprosiła sponsorów, sędziów i inne osoby zaangażowane za „kłopoty”.

Stwierdzono, że początkowo broniła Shiino, opierając się na jej wstępnych wyjaśnieniach, że mężczyzna, z którym była związana, powiedział jej, że jest rozwiedziony i że zerwała z nim, gdy dowiedziała się, że jest inaczej.

Skandal ponownie wywołał falę krytyki Shiino w mediach społecznościowych, ale zrodził także pytania o to, dlaczego to ona została oskarżona o romans, podczas gdy związany z nią mężczyzna nie skomentował tego publicznie.

W japońskiej kulturze patriarchalnej od kobiet w dalszym ciągu oczekuje się, że będą dobrymi matkami i żonami, a za sprawy pozamałżeńskie są częściej karane publicznie niż mężczyźni.

W zeszłym roku agencja aktorska słynnej japońskiej aktorki Ryoko Hirosue zawiesiła ją na czas nieokreślony w umowach o pracę w związku z rzekomym romansem z żonatym-sławnym szefem kuchni.

Shiino mieszka w Japonii, odkąd przeprowadziła się do tego kraju w wieku 5 lat. Biegle włada językiem japońskim, obywatelstwo przyjęła w 2022 r. Powiedziała wcześniej, że pomimo swojego kaukaskiego wyglądu ma silne poczucie japońskiej tożsamości jak każda inna osoba.