O nas
Kontakt

Nadchodzący tydzień rynkowy: giełdy w Europie rosną przed inflacją w USA

Laura Kowalczyk

A screen displays market information inside the London Stock Exchange in the City of London, Thursday, Sept. 22, 2011.

Opublikowany we wtorek raport o inflacji w USA może odegrać główną rolę w ustaleniu terminu i zakresu decyzji Rezerwy Federalnej o obniżce stóp procentowych.

Europejskie giełdy wzrosły w poniedziałek rano, gdy inwestorzy z niecierpliwością czekali na styczniowy raport o inflacji w USA, który ma zostać opublikowany we wtorek. Oczekuje się, że raport będzie miał silny wpływ na decyzję amerykańskiej Rezerwy Federalnej o łagodzeniu polityki pieniężnej w marcu lub poczekaniu do maja.

Jednak pomimo łagodzenia polityki pieniężnej, spadek inflacji w przypadku niektórych towarów, takich jak kakao i czekolada, może zająć trochę czasu ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe w głównych krajach produkujących kakao, takich jak Ghana i Kostaryka.

Ceny pozostałych produktów z supermarketów i sieci handlowych również mogą powoli spadać ze względu na trwający kryzys na Morzu Czerwonym, który w dalszym ciągu powoduje znaczne opóźnienia w dostawach. Skutkuje to zarówno niedostępnością niektórych produktów, jak i znacznym wzrostem cen innych.

W poniedziałek rano indeks CAC 40 wzrósł o 0,49% do 7685,5, podczas gdy indeks Stoxx 600 wzrósł o 0,40% do 486,7. Z kolei indeks FTSE 100 spadł o 0,21% do 7556,7.

Rynki azjatyckie były stosunkowo spokojne ze względu na obchody Księżycowego Nowego Roku w kilku krajach, takich jak Singapur, Chiny i Japonia.

Wartości luksusowe i usługi publiczne postępują, oprogramowanie się nudzi

L’Oréal w poniedziałkowy poranek był jednym z najlepiej zyskających w indeksie CAC 40, notując wzrost o 3,52% do 433,6 euro. Jest to mocne odbicie po tym, jak cena akcji spółki spadła ostatnio o około 8% z powodu problemów sprzedażowych w Azji.

Spółka energetyczna Engie również radziła sobie w poniedziałek dobrze, zyskując 1,40% do 14,3 euro, po tym jak firma ujawniła, że ​​planuje sprzedać swoje udziały w Senoko Energy, państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej z siedzibą w Singapurze.

Na dole skali gigant oprogramowania Dassault Systèmes spadł o 1,48% do 43,2 euro. Niedawno firma nawiązała współpracę z BMW, aby pracować nad platformą inżynieryjną tej ostatniej.

Producent sprzętu lotniczego Safran również traci, spadając o 0,74% do 175,0 euro. Firma niedawno nawiązała współpracę z Turbotech w celu przetestowania swojego pierwszego wodorowego silnika turbośmigłowego do lekkich samolotów.

Co oglądać w nadchodzącym tygodniu

We wtorek oprócz inflacji w USA inwestorzy wyczekują także stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii za grudzień i stopy bezrobocia we Francji za czwarty kwartał 2023 r., a także sprzedaży detalicznej w Turcji za grudzień. Tego samego dnia oczekiwany jest także niemiecki indeks nastrojów gospodarczych za luty.

W środę opublikujemy raport o inflacji w Wielkiej Brytanii za styczeń, a także raport o produkcie krajowym brutto (PKB) strefy euro za czwarty kwartał ubiegłego roku. W czwartek zostaną opublikowane dane dotyczące PKB Wielkiej Brytanii za czwarty kwartał 2023 r., podobnie jak sprzedaż detaliczna w USA.

W tym tygodniu spodziewanych jest kilka przemówień członków Rezerwy Federalnej USA, a także przemówienie prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde.