O nas
Kontakt

Polityka UE. Komisarz twierdzi, że budżet Brukseli wynoszący bilion euro może wymagać zwiększenia

Laura Kowalczyk

EU Budget Commissioner Johannes Hahn in 2021

Zasoby UE są nadwyrężone ze względu na potrzebę inwestowania w obronę, zmianę klimatu i możliwą ekspansję na Ukrainę.

UE może potrzebować większego budżetu, ponieważ musi stawić czoła problemom, w tym pomocy dla Ukrainy i inwestycjom w wojsko, powiedział dziś (29 kwietnia) wysoki rangą urzędnik na konferencji w Brukseli.

Obecny budżet Brukseli wynosi nieco ponad 1 bilion euro, a Komisja ma w czerwcu przyszłego roku przedstawić plany na kolejny siedmioletni okres kończący się w 2034 roku.

Powinien istnieć „budżet odpowiadający naszym ambicjom dotyczącym silniejszej, bardziej konkurencyjnej i bezpiecznej Europy” – powiedział komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn.

„Powinniśmy unikać popadnięcia w obsesję, że budżet nie może przekroczyć 1% DNB UE (dochodu narodowego brutto)” – dodał Hahn. „Kiedy już ustalimy jasno i zgodzimy się co do naszych wspólnych priorytetów, musimy mieć wystarczające środki, aby zaspokoić potrzeby wspólne potrzeby”.

Obowiązujące przepisy ograniczają budżet centralny bloku do około jednej setnej wielkości całej gospodarki – co daje kwotę około 170 miliardów euro rocznie, z czego prawie jedna trzecia jest wydawana na dotacje dla gospodarstw rolnych i inne elementy Wspólnej Polityki Rolnej bloku.

Wielu członków UE stara się również zwiększyć wydatki na obronę w związku z wojną na Ukrainie, a stosunkowo biedny i obciążony rolnictwem naród wschodni również stara się przystąpić do bloku – co może kosztować budżet UE około 136 miliardów euro w ciągu najbliższych siedmiu lat według think tanku Bruegel.

UE zgodziła się podczas pandemii na coś, co Hahn nazwał „największym pakietem stymulacyjnym w historii naszej Unii”, ale nie ma zgody co do tego, jak spłacić setki miliardów wspólnych pożyczek UE zaciągniętych w ramach programu o nazwie Next Generation EU.

Plany zwiększenia nowych unijnych form dochodów w oparciu o zyski przedsiębiorstw lub opłaty ekologiczne nie zostały zrealizowane, po części ze względu na to, że opodatkowanie jest prerogatywą krajową, co sugeruje, że przyszłe żądania Brukseli będą musiały być finansowane przez państwa członkowskie wypisując jeszcze większe czeki.

Jednak wiele z tych krajów UE samo boryka się z gwałtownie rosnącymi deficytami budżetowymi, a Bruksela wywiera na nie presję, aby przywróciła je pod kontrolą po latach leseferyzmu w czasach pandemii.

Hahn przytoczył sposoby, w jakie inwestycje UE mogą pomóc w długoterminowym wzroście gospodarczym – na przykład reforma rynków pracy w Hiszpanii i pomoc w nadrobieniu zaległości sądowych we Włoszech, które utrudniały inwestycje przedsiębiorstw.

Komisarz powiedział również, że wolałby bardziej usprawniony i uproszczony budżet zamiast mnóstwa często pokrywających się programów, ale prawdopodobnie pojawią się również wezwania, aby pieniądze UE były dostarczane z dodatkowymi warunkami.

„Kiedy rozdzielamy zasoby, ważne jest, aby nasz budżet aktywnie wzmacniał podstawowe wartości, które nas definiują” – powiedziała podczas wydarzenia belgijska minister spraw zagranicznych Hadja Lahbib, dodając, że w ostatnich latach nastąpił „znaczący postęp” w ochronie demokracji, praw i wolności praworządność za pośrednictwem narzędzi finansowania UE.

Prawdopodobnie był to ukłon w stronę niedawnych kontrowersji w Polsce i na Węgrzech, gdzie UE początkowo wstrzymała znaczne fundusze w związku z obawami dotyczącymi odstępstw od demokracji i niezależności sądów.

Znaczenie znacznej puli gotówki Brukseli z pewnością przyciąga uwagę przywódców krajowych – w tym premiera Chorwacji Andreja Plenkovicia, czasami określanego jako rywal urzędującej prezydent Ursuli von der Leyen, gdy jesienią powoływana jest nowa Komisja.

„Powinniśmy zbadać możliwość posiadania bardziej ambitnego budżetu” – powiedział Plenković uczestnikom konferencji. „Przyszłość budżetu jest przyszłością Unii”.

Minister spraw zagranicznych Portugalii Paulo Rangel w bardziej zwięzły sposób przedstawił argument za rozszerzeniem zasobów Brukseli.

„Jeśli go nie zwiększysz, UE umrze” – powiedział Rangel.