O nas
Kontakt

Poznaj kobietę przełamującą bariery na stanowisku kierowniczym w branży kosmicznej w Azercosmos

Laura Kowalczyk

Azpromo

Natavan Hasanova z Azercosmos opowiada nam o sile równości płci i inwestowaniu w kobiety-liderki.

Podróż Natavan Hasanovej do przemysłu kosmicznego rozpoczęła się, gdy przeciwstawiła się oczekiwaniom i kontynuowała studia ekonomiczne, zamiast zostać nauczycielką gry na fortepianie, jak chcieli jej rodzice.

Kiedy Natavan dołączyła do Azercosmos, agencji kosmicznej Republiki Azerbejdżanu, poznała wzorce do naśladowania, które świetnie sprawdzały się na stanowiskach kierowniczych w kwestiach technicznych. To pomogło jej zrozumieć, że sukces w tej zdominowanej przez mężczyzn branży jest możliwy do osiągnięcia. Stopniowo Natavan osiągała sukcesy w swojej karierze i obecnie pełni funkcję dyrektora ds. strategii i rozwoju biznesu w Azercosmos. Kieruje 10-osobowym zespołem zrównoważonym pod względem płci, co ma tę zaletę, że zarówno promuje równość płci, jak i oferuje różnorodne perspektywy na projekty.

Natavan jest dumny z pracy Azercosmos i powiedział TylkoGliwice, jak agencja dostarcza kluczowe dane geograficzne i usługi wideo ponad 200 klientom w ponad 40 krajach. Usługi te pomagają w zarządzaniu ekologicznym, monitorowaniu skutków zmian klimatycznych i informowaniu o polityce rządu. Ponadto Azercosmos odgrywa kluczową rolę w rozwoju ekosystemu kosmicznego Azerbejdżanu poprzez konkursy, hackatony, programy akceleracyjne i wydarzenia. Agencja była gospodarzem Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w 2023 r., w którym uczestniczyły 132 kraje.

Kierując się wizją zostania międzynarodowym liderem w sektorze kosmicznym, Natavan kontynuowała naukę na Międzynarodowym Uniwersytecie Kosmicznym i jest zaangażowana w mentoring dla młodych kobiet, zachęcając je do odkrywania dziedzin związanych z kosmosem. Jej podopieczni odnoszą sukcesy w branży, a Natavan jest przykładem na to, że bycie wytrwałym i podążanie za swoją wizją się opłaca.