O nas
Kontakt

Polityka UE. Komisja pozywa Irlandię za brak ochrony siedlisk

Laura Kowalczyk

Brian Nelson / Geograph Britain and Ireland

Dyrektor UE twierdzi, że torfowiska mają wyjątkowe właściwości i że Irlandia musi podwoić wysiłki, aby przenieść maszyny do cięcia darni z tych miejsc.

Irlandia będzie musiała odpowiedzieć za brak ochrony torfowisk, bagien, które pełnią funkcję „pochłaniaczy dwutlenku węgla”, po ogłoszonym dzisiaj (13 marca) skierowaniu sprawy przez Komisję Europejską do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Organ wykonawczy UE ostrzegał Irlandię, aby podjęła działania w tej sprawie od 2011 r., i uważa, że ​​kraj ten nie zastosował prawa UE mającego na celu ochronę siedlisk, w szczególności związanych z torfowiskami wysokimi i siedliskami torfowisk wierzchnich, utrzymując, że dalsze „wycinanie darni” i „niewystarczające działania” spowodowały degradację tych „punktów zapalnych różnorodności biologicznej”.

W środkowej i zachodniej Irlandii używanie darni lub torfu jako paliwa jest tradycją i wiele domów nadal wykorzystuje je do ogrzewania i gotowania. Podczas gdy torfowiska powodują ochłodzenie klimatu, zniszczone torfowiska wysychają i uwalniają dwutlenek węgla do atmosfery, napędzając zmiany klimatyczne.

„Te (obszary chronione) są klasyfikowane jako siedliska „priorytetowe” na mocy dyrektywy siedliskowej ze względu na ich wyjątkowe cechy. Torfowiska, jeśli są zdrowe, są również istotnymi pochłaniaczami dwutlenku węgla” – stwierdziła komisja w komunikacie prasowym, powołując się na raport ONZ, w którym szacuje się, że zdegradowane torfowiska Irlandii emitują każdego roku 21,5 miliona ton ekwiwalentu CO2.

Ustawodawczyni Grace O'Sullivan (Irlandia/Zieloni) z zadowoleniem przyjęła decyzję komisji, twierdząc, że powinna ona zostać podjęta wcześniej. „Zbyt długo zamiast działań mających na celu ochronę i renaturyzację torfowisk słyszeliśmy wymówki, opóźnienia i pozory, że problem po prostu zniknie” – O'Sullivan powiedział TylkoGliwice.

Irlandzki poseł do Parlamentu Europejskiego miał nadzieję, że wraz z niedawno przegłosowaną ustawą o przywracaniu przyrody „przestaną pojawiać się wymówki” i podjęte zostaną działania mające na celu „wreszcie ochronę tych miejsc, które są tak ważne dla przyrody i różnorodności biologicznej”.

Jutta Paulus (Niemcy/Zieloni), prawniczka przyczyniająca się do wprowadzenia ustawy o przywracaniu przyrody, stwierdziła, że ​​decyzja komisji była „właściwym rozwiązaniem” i że „należy wreszcie zaprzestać wycinania darni”.

„Najlepsze ustawodawstwo jest nieskuteczne, jeśli prawo nie jest egzekwowane. Zdrowe torfowiska mogą służyć jako zbiorniki węgla i wody oraz ochrona przed powodziami, co czyni je naszymi sojusznikami w walce ze zmianami klimatycznymi i działaniami związanymi z adaptacją do klimatu. Dlatego muszą należy je nawilżać i chronić” – powiedział Paulus TylkoGliwice.

Elise Vitali, specjalistka ds. polityki w zakresie torfowisk w Wetlands International Europe, z zadowoleniem przyjęła postępowanie Komisji w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, zauważając, że „wysyła ono wyraźny sygnał” nie tylko do Irlandii, ale także do wszystkich państw członkowskich, aby „bardzo poważnie potraktowały ochronę torfowisk”.

Zapisz się tutaj, aby otrzymywać informacje o najnowszych wydarzeniach w polityce UE dzięki naszemu cotygodniowemu biuletynowi „The Policy Briefing”. Twój cotygodniowy wgląd w europejskie stanowienie przepisów, kwestie polityczne, kluczowe wydarzenia i trendy w danych.