O nas
Kontakt

Nie żyje czołowy irlandzki dziennikarz i działacz społeczny Charlie Bird

Laura Kowalczyk

Tributes have poured in for the veteran broadcaster who died aged 74

Ten były korespondent prasowy był głównym kontaktem między Tymczasową IRA a irlandzkim nadawcą publicznym przez większą część lat 90.

Charlie Bird, jeden z najbardziej szanowanych irlandzkich dziennikarzy, zmarł w poniedziałek po długiej walce z chorobą neuronu ruchowego.

Podczas swojej 40-letniej kariery w ogólnokrajowym nadawcy RTÉ Bird relacjonował kluczowe historie w Irlandii i za granicą, w tym ataki terrorystyczne z 11 września i tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 roku.

Bird odgrywał główną rolę w relacjach tej służby z procesu pokojowego w Irlandii Północnej i został wybrany przez nacjonalistyczną grupę paramilitarną Tymczasową IRA na swój główny kontakt z mediami w Republice.

W hołdzie prezydent Irlandii Michael D. Higgins określił Birda jako „naprawdę niezwykłego człowieka” i „jednego z najwybitniejszych dziennikarzy swojego pokolenia”.

Micheál Martin, irlandzki wicepremier Tánaiste, powiedział, że były korespondent „zainspirował tak wielu odwagą, hojnością ducha i godnością, z jakimi się mierzył w walce z chorobą neuronu ruchowego”.

Bird przeszedł na emeryturę w RTÉ w 2012 r. jako główny korespondent wiadomości i publicznie ogłosił swoją diagnozę w październiku 2021 r. Ostatnie lata spędził na podnoszeniu świadomości na temat choroby i prowadzeniu kampanii na rzecz irlandzkich organizacji charytatywnych.

Choroba neuronu ruchowego wpływa na nerwy ruchowe lub neurony ruchowe w organizmie, powodując ich zwyrodnienie i osłabienie mięśni. Zwykle prowadzi to do paraliżu.

2 kwietnia 2022 r. tysiące ludzi wzięło udział w kampanii „Wspinaj się z Charliem”, zdobywając szczyty w Irlandii i za granicą w ramach solidarności z Birdem, który słynął z osobistej pielgrzymki na Croagh Patrick, górę w zachodniej Irlandii o wysokości prawie 800 metrów.

W ramach wydarzenia zebrano 3,4 miliona euro dla kilku organizacji charytatywnych, w tym Irlandzkiego Stowarzyszenia Chorób Neuronów Motorycznych.

Weteran prezentera, który zmarł w wieku 74 lat, pozostawił żonę Claire i dwie córki.