O nas
Kontakt

Polityka UE. Komisja wszczyna dochodzenie w sprawie TikTok zgodnie z przepisami UE dotyczącymi platformy

Laura Kowalczyk

TikTok came under investigation after a formal request for information by the European Commission.

TikTok to druga firma, wobec której toczy się dochodzenie w ramach DSA.

Komisja Europejska bada chińską platformę udostępniania wideo TikTok pod kątem potencjalnego naruszenia ustawy o usługach cyfrowych (DSA), powiedział dziś unijny organ wykonawczy.

Formalne postępowanie przeciwko Bythedance, spółce dominującej TikTok, koncentruje się na ochronie nieletnich, przejrzystości reklam, dostępie do danych dla badaczy, a także zarządzaniu ryzykiem uzależniającego projektowania i szkodliwych treści.

W oświadczeniu komisji stwierdzono, że dochodzenie będzie sprawdzało między innymi, czy narzędzia weryfikacji wieku stosowane przez TikTok w celu zapobiegania dostępowi nieletnich do nieodpowiednich treści są rozsądne, proporcjonalne i skuteczne. Sprawdzi także, czy repozytorium reklam można przeszukiwać i czy jest ono niezawodne, zgodnie z wymogami DSA.

Dowód

Dochodzenie wszczęto po przeprowadzeniu przez komisję wstępnego dochodzenia we wrześniu ubiegłego roku na podstawie raportu z oceny ryzyka przesłanego przez TikTok i odpowiedzi firmy na prośbę komisji o udzielenie informacji.

Teraz zbierze więcej dowodów, ale nie wspomniała, jak długo potrwa dochodzenie. W przypadku naruszenia zasad DSA platformie grozi kara w wysokości do 6% jej światowego obrotu.

W grudniu ubiegłego roku unijny organ wykonawczy zaczął już korzystać z nowych uprawnień DSA, aby zbadać platformę mediów społecznościowych X, dawniej Twitter, aby dowiedzieć się, czy naruszyła ona przepisy UE dotyczące moderowania treści.

DSA, zaproponowana przez Komisję w 2020 r., nałożyła rygorystyczne obowiązki w zakresie przejrzystości na platformy i rynki internetowe. Od soboty (17 lutego) zasady dotyczące platform – które mają już zastosowanie do 22 największych platform internetowych w UE, w tym TikTok, Facebook i Booking.com – będą miały również wpływ na mniejsze platformy, takie jak Vinted, Temu i eBay.