O nas
Kontakt

Polityka UE. Lobbyści Amazona o krok bliżej od zakazu Parlamentu Europejskiego

Laura Kowalczyk

Amazon faces a ban from parliament

Ostateczna decyzja w sprawie wycofania identyfikatorów dostępu ma zapaść w przyszłym tygodniu.

Lobbyści Amazona są o krok bliżej do otrzymania zakazu wstępu na teren Parlamentu Europejskiego w Brukseli po tym, jak wczoraj wieczorem (21 lutego) wewnętrzne ciało polityczne porozumiało się z prawodawcami, którzy zwrócili się o odebranie im identyfikatorów dostępu.

Konferencja Przewodniczących, przywódcy różnych grup politycznych w parlamencie, zaleciła kwestorom – kolejnemu organowi wewnętrznemu wybranemu do nadzorowania spraw administracyjnych mających wpływ na prawodawców – zakazanie przedstawicielom Amazona. Następne posiedzenie kwestora zaplanowano na 27 lutego w Strasburgu.

Rzecznik parlamentu powiedział TylkoGliwice, że instytucja „zaangażowana jest w promowanie przejrzystości i etyki w działalności lobbingowej”.

Przepisy wewnętrzne stanowią, że posiadacze odznak muszą przestrzegać „formalnego wezwania do wzięcia udziału w przesłuchaniu lub posiedzeniu komisji lub do współpracy z komisją śledczą”.

Potencjalny zakaz jest następstwem wezwania Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, która w piśmie do przewodniczącej parlamentu Roberty Metsoli napisała o wycofaniu przedstawicieli Amazona z dostępu po tym, jak firma nie stawiła się na szeregu przesłuchań i wizyt w fabrykach w latach 2021 i 2023.

Komisja przesłała wniosek na początku tego miesiąca (6 lutego) po tym, jak amerykański rynek internetowy również nie wziął udziału w przesłuchaniu parlamentarnym zaplanowanym na 23 stycznia.

„To nieuzasadnione, aby członkowie byli lobbowani przez Amazon, a jednocześnie byli pozbawieni prawa do reprezentowania interesów obywateli Europy i dochodzenia w sprawie roszczeń dotyczących łamania praw podstawowych zapisanych w traktatach UE i unijnym prawie pracy” – uważają prawodawcy powiedział list.

Politycy chcieli odbyć dyskusje i wizyty, aby lepiej zrozumieć doniesienia mediów sugerujące potencjalne monitorowanie pracowników Amazona oraz innych praktyk biznesowych i w miejscu pracy.

W odpowiedzi na list Amazon oświadczył, że nadal jest otwarty na przyjmowanie unijnych prawodawców do swoich magazynów.