O nas
Kontakt

Tysiące rolników przybywa do Madrytu w ramach protestu dotyczącego traktorów przeciwko polityce UE

Laura Kowalczyk

Farmers scuffle with Spanish riot police during a protest in Madrid, Spain, Wednesday, 21 January, 2024.

Środowa demonstracja jest największą, jaka odbyła się w stolicy Hiszpanii po ponad dwóch tygodniach działań.

W środę setki rolników wjechało swoimi traktorami do centrum Madrytu w ramach trwających protestów przeciwko polityce rolnej Unii Europejskiej i domagając się wprowadzenia środków mających na celu złagodzenie podwyżek kosztów produkcji.

Protest, największy, jaki odbędzie się w stolicy Hiszpanii po ponad dwóch tygodniach codziennych protestów w całym kraju, obejmie wiec przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa.

Na wielu traktorach powiewało hiszpańskie flagi, a niektórzy rolnicy mieli transparenty z napisami: „Bez rolnictwa nie ma życia” i „Rolnicy na wyginięciu”.

Grupa organizacyjna Związku Związków poinformowała, że ​​autobusami przewozi 500 traktorów i znacznie więcej rolników. Być może wiele ciągników będzie musiało pozostać poza miastem ze względu na ograniczenia rządowe.

Podobne protesty miały miejsce w ostatnich tygodniach w całej UE. Rolnicy w wielu krajach skarżą się, że polityka bloku dotycząca środowiska i innych kwestii nakłada duże obciążenia finansowe i sprawia, że ​​ich produkty są droższe niż produkty importowane spoza UE.

Oprócz polityki UE hiszpańscy rolnicy twierdzą, że prawo mające na celu zagwarantowanie nabywcom hurtowym dużych supermarketów płacenia uczciwych cen za swoje towary nie jest egzekwowane, podczas gdy ceny konsumenckie rosną.

Zarówno Hiszpania, jak i Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, poszły w ostatnich tygodniach na pewne ustępstwa, lecz rolnicy twierdzą, że są one niewystarczające.