O nas
Kontakt

Polityka UE. TikTok kwestionuje aplikację Lite uruchomioną we Francji i Hiszpanii

Laura Kowalczyk

Content creation on TikTok.

Komisja Europejska w lutym ubiegłego roku wszczęła formalne dochodzenie w sprawie aplikacji do udostępniania wideo w ramach DSA.

Platforma mediów społecznościowych należąca do Chin, TikTok, ma 24 godziny na przedstawienie Komisji Europejskiej oceny ryzyka dotyczącej nowej aplikacji TikTok Lite, którą uruchomiono w tym miesiącu we Francji i Hiszpanii, oznajmił dyrektor UE w dzisiejszym oświadczeniu (17 kwietnia).

Za pośrednictwem TikTok Lite użytkownicy, którzy ukończyli 18 lat, mogą zdobywać punkty w ramach tak zwanego „Programu nagród” podczas wykonywania określonych zadań w aplikacji, takich jak oglądanie filmów, polubianie treści, obserwowanie twórców lub zapraszanie znajomych do dołączenia.

Punkty te można wymienić na nagrody, takie jak kupony Amazon, karty podarunkowe za pośrednictwem PayPal lub walutę monet TikTok.

Komisja wyraziła obecnie wątpliwości co do potencjalnego wpływu programu na ochronę nieletnich, a także na zdrowie psychiczne użytkowników, w szczególności w odniesieniu do potencjalnego stymulowania zachowań uzależniających.

Oprócz oceny ryzyka platforma ma czas do 26 kwietnia na przedstawienie dalszych szczegółów na temat środków wprowadzonych przez platformę w celu ograniczenia ryzyka. Następnie Komisja oceni dalsze kroki.

Wniosek o udzielenie informacji został złożony po wszczęciu przez Komisję w lutym tego roku formalnego postępowania przeciwko Bythedance, spółce dominującej TikTok, na podstawie ustawy o usługach cyfrowych (DSA).

Trwające dochodzenie koncentruje się na ochronie nieletnich, przejrzystości reklam, dostępie do danych dla badaczy, a także zarządzaniu ryzykiem związanym z uzależniającym projektowaniem i szkodliwymi treściami.

Ustawa DSA, która od lutego miała zastosowanie do wszystkich platform, nałożyła rygorystyczne obowiązki w zakresie przejrzystości na platformy i rynki internetowe. Dyrektor UE wszczął także postępowanie przeciwko innym platformom, w tym X i ALiExpress.