O nas
Kontakt

A Nagroda Publiczności LUX wędruje do… „Pokoju Nauczycielskiego”

Laura Kowalczyk

Still from film “The Teachers’ Lounge”

Niemiecki reżyser Ilker Çatak otrzymał podczas ceremonii w Parlamencie UE nagrodę Europejskiego Filmu Publiczności LUX 2024.

Salon Nauczycielski zdobył Nagrodę Publiczności Lux 2024, nagrodę przyznawaną przez Parlament Europejski i Europejską Akademię Filmową.

Wyprodukowany w Niemczech film opowiada historię Carli, idealistycznej młodej nauczycielki w liceum, która zdemaskuje złodzieja w wyniku serii wydarzeń, które stopniowo wymykają się jej spod kontroli.

„W szczególności kultura i kino odgrywają kluczową rolę w umacnianiu naszego poczucia wspólnej tożsamości europejskiej” – powiedziała wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Evelyn Regner.

Pozostałe cztery filmy nominowane do nagrody to: 20 000 gatunków pszczół hiszpańskiego reżysera Estibaliza Urresoli Solaguren, Opadłe liście fińskiego reżysera Aki Kaurismäki, Na Adamancie francuskiego reżysera Nicolasa Philiberta, Siostra Sauny Dymnej estońskiej reżyserki Anny Hints.

Zwycięski film został wybrany w wyniku połączenia głosowania publicznego i głosowania posłów do Parlamentu Europejskiego, przy czym każde z nich miało wagę 50%.

Johannes Düncker, który napisał scenariusz do zwycięskiego filmu, powiedział TylkoGliwice, że ma nadzieję, że ludzie będą mogli utożsamić się z bohaterami filmu.

Walczysz z systemem. Codziennie się z tym zmagasz. Zmagasz się z różnymi opiniami na temat ludzi i każdy stara się postępować właściwie.

Johannesa Dünckera

Pisarz scenariuszy

Powiedział, że idealistyczne podejście niektórych bohaterów filmów może spodobać się widzom.

„Filmy pozwalają ludziom zobaczyć świat przez inną soczewkę, przez różnych bohaterów, a ostatecznie pozwalają widzom rozwinąć empatię z innej perspektywy” – powiedział TylkoGliwice.

Obejrzyj pełny raport w odtwarzaczu powyżej.