O nas
Kontakt

Polityka UE. Wyłącznie: rządy rozważają ostatnią szansę na wprowadzenie uproszczonego prawa dotyczącego staranności korporacyjnej

Laura Kowalczyk

Protestors outside the French EU embassy in Brussels, 6 March 2024

Nowy projekt rozesłany do państw członkowskich ma na celu ratowanie przełomowego prawodawstwa dotyczącego zrównoważonego rozwoju w obliczu zbliżających się wyborów.

Negocjatorzy dążą do ostatecznego kompromisu w sprawie nowych unijnych przepisów dotyczących korporacyjnego łańcucha dostaw, ponieważ sprzeciw ze strony Włoch i Niemiec oraz zbliżające się wybory grożą pokrzyżowaniem nadziei związanych z prawem ochrony środowiska.

Przyjęta przez blok dyrektywa dotycząca należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSDDD) wymagałaby od firm sprawdzania swoich łańcuchów dostaw pod kątem złych warunków pracy lub zanieczyszczeń – ale została zablokowana przez główne kraje UE, na czele z niemieckim ministrem finansów Christianem Lindnerem.

W dokumencie z dnia 5 marca, do którego dotarł TylkoGliwice, rząd belgijski – który obecnie przewodniczy grupie państw członkowskich Rady UE – domaga się szeroko zakrojonych zmian, aby rozwiać swoje obawy.

Nowy plan Belgii oznacza, że ​​prawo ma zastosowanie wyłącznie do przedsiębiorstw zatrudniających ponad 1000 pracowników i osiągających światowy obrót wynoszący 300 mln euro, co oznacza podwojenie progów określonych w poprzednim projekcie i usunięcie wyjątku umożliwiającego bardziej ostrożne podejście do sektorów wysokiego ryzyka, takich jak odzież , rolnictwo i górnictwo.

Nowa propozycja ogranicza przepisy dotyczące odpowiedzialności cywilnej, które umożliwiałyby związkom zawodowym lub działaczom pozywanie przedsiębiorstw za naruszenia, a także wprowadzałoby podejście etapowe, tak aby prawo zaczęło obowiązywać dopiero po pięciu latach w przypadku mniejszych firm.

„Prezydencja uważa, że ​​ogólny zaproponowany kompromis jest wyważony i powinien umożliwić osiągnięcie porozumienia w sprawie tekstu” – czytamy w dokumencie, zachęcając ambasadorów do zatwierdzenia tekstu na nadchodzącym posiedzeniu, które mogłoby odbyć się już w najbliższy piątek (8 marca).

Dyplomata UE, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, potwierdził TylkoGliwice, że toczą się „nieformalne rozmowy” na temat legislacji, ponieważ Belgia stara się znaleźć drogę przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Na konferencji prasowej zorganizowanej 28 lutego główna legislatorka Lara Wolters (Holandia/Socjaliści i Demokraci) stwierdziła, że ​​podejmowane przez rządy ostatnią deską ratunku próby zablokowania ustawy są „oburzeniem”, które pokazało, że słuchają one wielkiego biznesu, a nie wyborców.

„Moim priorytetem jest z pewnością załatwienie tej sprawy przed wyborami” – Wolters powiedziała reporterom, dodając, że potrzebuje do tego jasnych propozycji Rady.

W środę rano (6 marca) protestujący zebrali się przed ambasadą Francji, aby nawoływać do porozumienia w sprawie prawa, twierdząc, że rządy nie postępowały fair w kampanii na rzecz ograniczenia szkód dla środowiska i łamania praw człowieka.

„W zasadzie jest minuta do północy dla CSDDD i europejskiego badania due diligence” – powiedział TylkoGliwice Alban Grosdidier z Friends of the Earth. „Nadszedł czas, aby ci ministrowie przestali bawić się życiem ludzi i utrwalać status quo poprzez pozwalanie na nadużycia ze strony przedsiębiorstw”.

Zapisz się tutaj, aby otrzymywać informacje o najnowszych wydarzeniach w polityce UE dzięki naszemu cotygodniowemu biuletynowi „The Policy Briefing”. Twój cotygodniowy wgląd w europejskie stanowienie przepisów, kwestie polityczne, kluczowe wydarzenia i trendy w danych.