O nas
Kontakt

Połowa Unii Europejskiej i jedna trzecia świata stanie w obliczu recesji w 2023 roku, ostrzega MFW

Laura Kowalczyk

Połowa Unii Europejskiej i jedna trzecia świata stanie w obliczu recesji w 2023 roku, ostrzega MFW

Nowy rok będzie „bardziej wymagający niż rok, który zostawiamy za sobą” – powiedziała dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgieva.

Dla jednej trzeciej światowej gospodarki rok 2023 będzie trudny, ponieważ główne motory globalnego wzrostu – Stany Zjednoczone, Europa i Chiny – odczują spowolnienie aktywności – powiedział szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Nowy rok będzie „bardziej wymagający niż rok, który zostawiamy za sobą” – powiedziała dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgieva w programie CBS Face the Nation w niedzielę.

Gospodarki na całym świecie znalazły się pod presją wojny na Ukrainie, rosnących stóp procentowych i cen oraz przypadków COVID-19 w Chinach, które również spowolniły produkcję.

W rezultacie w październiku MFW obniżył swoje perspektywy wzrostu gospodarczego na świecie w 2023 r.

„Spodziewamy się, że jedna trzecia światowej gospodarki znajdzie się w recesji” – powiedziała Georgieva.

„Nawet w krajach, które nie są w recesji, dla setek milionów ludzi wyglądałoby to na recesję” – dodała.

„Połowa Unii Europejskiej będzie w recesji”

Georgieva powiedziała, że ​​„w przyszłym roku połowa Unii Europejskiej znajdzie się w recesji” i wspomniała o determinacji Europy, by uniezależnić się od rosyjskiej energii, pomimo konieczności radzenia sobie z trudną zimą ze wzrostem cen energii.

Mówiła też o potrzebie wsparcia finansowego Ukrainy.

Do tej pory zapewniliśmy międzynarodowym instytucjom finansowym największą kwotę finansowania dla Ukrainy, 2,7 miliarda dolarów (2,5 miliarda euro) w ramach finansowania awaryjnego, i pracujemy nad tym, aby do 2023 roku być ważną częścią wspierania Ukrainy” – powiedziała.

Trudny początek Chin

Georgieva ostrzegła, że ​​Chiny, druga co do wielkości gospodarka, będą miały trudny początek 2023 roku.

„W ciągu najbliższych dwóch miesięcy będzie to trudne dla Chin, a wpływ na chiński wzrost będzie negatywny, wpływ na region będzie negatywny, wpływ na globalny wzrost będzie negatywny” – powiedziała.

Pojawia się, gdy Chiny porzuciły politykę zerowego COVID-19 i rozpoczęły chaotyczne ponowne otwarcie swojej gospodarki, chociaż tamtejsi konsumenci nadal obawiają się rosnącej liczby przypadków koronawirusa.

W swoich pierwszych publicznych komentarzach od czasu zmiany polityki prezydent Xi Jinping w sobotę wezwał w przemówieniu noworocznym do większych wysiłków i jedności, gdy Chiny wkraczają w „nową fazę”.

Jego komentarze sugerują jednak, że kolejne obniżenie perspektyw chińskiego i globalnego wzrostu może nastąpić jeszcze w tym miesiącu, kiedy MFW generalnie przedstawi zaktualizowane prognozy na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii.

Gospodarka USA – „najbardziej odporna”

Tymczasem Georgieva powiedziała, że ​​gospodarka USA trzyma się i może uniknąć całkowitego skurczenia się, które ma dotknąć nawet jedną trzecią światowych gospodarek.

„Stany Zjednoczone są najbardziej odporne” – powiedziała i „mogłyby powstrzymać recesję. Widzimy, że rynek pracy pozostaje dość silny”.

Inne oszczędności

Dyrektor MFW powiedział też, że wysokie stopy procentowe i słabnący dolar są druzgocące dla wielu krajów, takich jak Czad, Etiopia, Zambia, Ghana, Liban czy Sri Lanka.

Powiedziała, że ​​MFW musi rozwiązać problem zadłużenia w tych krajach.

„Dlatego my w MFW bardzo ciężko pracujemy, aby naciskać na restrukturyzację zadłużenia tych krajów” – powiedziała Georgieva.